Česká pošta tomu několik let říká optimalizace, obce rušení. Řeč je o kamenných poštách, o jejichž osudu se nejen na Královéhradecku nyní intenzivně jedná.

Blýskáním na lepší časy je nyní novela, kterou schválili poslanci. V obci s počtem obyvatel nad 2500 by měla být tato služba zachována. Pokud je obyvatel méně, pošta by tu měla zůstat v případě, že je v místě matriční nebo stavební  úřad, případně základní škola  s prvním a druhým stupněm.  Dojezdová vzdálenost z jiné obce přitom nesmí být delší než deset kilometrů.

Podle informací z tiskového oddělení  České pošty na „černé listině"  přímo na Královéhradecku skončily jejich pobočky v Kosičkách, Libřicích, Lužci nad Cidlinou, Skřivanech u Nového Bydžova či Hořiněvsi.

„Ano, zástupci pošty s námi jednali. Ale jsme v rozpacích, protože nám nabízejí tak nevýhodné podmínky, že je  to na hranici slušnosti. Budova pošty je naštěstí obecním majetkem a podle navržené smlouvy máme dostávat osm tisíc měsíčně. My bychom přitom měli zajistit plat zaměstnance,  starat se o topení a elektřinu. Už nyní jsou se službami pošty potíže, ale s rušením nesouhlasíme. Myslím, že by se Česká pošta jako státní podnik neměla honit za zisky, ale nabízet lidem své služby," říká starostka Libřic Eva Hynková.

„My naštěstí školu máme, s podmínkami, se kterými přišla pošta také nesouhlasíme," uvedl starosta Skřivan Vladimír Futera. To platí i pro Hořiněves. „Nebudeme s nabídkou souhlasit, podmínky jsou velice nevýhodné. Budeme se snažit, aby u nás kamenná  pošta zůstala," říká zdejší starostka Jana Kuthanová. Kritéria poslanců také zřejmě nesplňují. Mají tu jen školu, ale ta je malotřídní.