Ta jako hlavní dodavatel energie ve spolupráci s Policií ČR a organizací BESIP vytipovala 70 rizikových přechodů v celé ČR, které potřebují osvětlení nejvíce. Na přechodech pro chodce totiž loni zahynulo 35 lidí. Bezpečnostním prvkem, který dokáže tuto smutnou statistiku výrazně zlepšit, je kvalitní osvětlení. Obyvatelé východních Čech teď mají poslední týden na to, aby svými hlasy rozhodli, které přechody budou v rámci projektu nasvíceny. Hlasování končí v pátek 24. května.

Na prvním místě jednoznačně vede Hradec Králové s počtem hlasů 2 902, na druhém místě je Trutnov, na Hradec ale ztrácí 1 357 hlasů. Na dalších pozicích jsou např. Holice, Nová Paka, Rychnov nad Kněžnou a poslední příčku má zatím Moravská Třebová.

V Nové Pace se hraje o přechod pro chodce v Kotíkově ulici, který se nachází u autobusového nádraží. Zajímalo nás, podle jakých kritérií byly přechody vybrány. Mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková nám vysvětlila, že přechody nominovala dopravní policie ve spolupráci s organizací BESIP.

O nás bez nás

Pavel Bouchner, šéf silničního výboru, který pracuje při novopackém zastupitelstvu, se o akci dozvěděl prostřednictvím zaslaného emailu. „Ne, nikdo s námi tuto záležitost nekonzultoval. Je pravdou, že v současné době mají být nasvíceny všechny nové přechody pro chodce. Takže ty, které se rekonstruují anebo nově vznikají, už musí mít tuto podmínku splněnu," říká k opatření.V Nové Pace zatím k žádným změnám co se týče přechodů nedojde. Podle Bouchnera by se však měla opravit ulice Budečská (od dětského střediska směrem k autobusovému nádraží), která zůstane i nadále jednosměrná. Získá nový povrch a na straně k parkovišti i místa k podélnému stání.

(kov, tz)