Na novopackou sjezdovku dorazila ve čtvrtek odpoledne i paní Novotná se svou vnučkou. Zatímco mladá dívka celý den sjíždí svah na snowboardu, babička na ni čeká s lahví vody u vleku. "Byly jsme tu i včera, předtím byla jezdit s rodiči na horách. Dneska je prý sníh hodně mokrý, zvlášť tady dole. Ale nahoře ve stínu je to prý lepší," říká paní Novotná a pozoruje sjezdovku, ze které se řítí její vnučka.

Všední rána o jarních prázdninách využili provozovatelé Máchovky k poslednímu zasněžování, sezónu ale kvůli oteplování ukončí už tuto neděli 5. března. "Sjezdovka je podmrzlá, takže se na ní sníh ještě drží. Díky tomu, že v noci teploty klesají pod nulu, jsme mohli ještě zasněžovat, nahoře máme ještě nasněžené hromady, které vždycky ráno rozhrneme. Lidi pořád chodí, ale není jich tolik. Někteří možná odjeli i na hory, kde ještě na tento víkend hlásí sněžení," dodává Šmika.

Sezónu zahájili na Máchovce ještě před Vánoci, kdy dlouhodobě mrzlo a sněžilo. Lyžovalo se ale jen pár dní, než přišla obleva. Znovu zasněžovat začali až koncem ledna, celý únor pak byly v provozu obě sjezdovky i běžecký okruh.

Kemp Pecka o víkendu ožil kultovními závody na historických lyžích. Lyže po babičkách namazali špekem malí, dospělí i zasloužilí závodníci v dobových sportovních úborech. Na posilněnou se ve zdejší hospodě konaly zabijačkové hody a pivo teklo proudem.
Tradiční peckovský šampionát v historickém lyžování přilákal desítky závodníků

"Letošní sezóna byla průměrná, proti té minulé asi poloviční. Ale o milion procent lepší než předminulá," vzpomíná Šmika na rok 2021, kdy se vlekaři potýkali se zákazy kvůli covidu.

Zatímco se mnozí obávali zvyšujících se nákladů na energie, které je k zasněžování potřeba, Šmika si s cenami elektřiny hlavu nelámal. "V našem oboru jsme závislí na sezónách. Někdy je silná, jindy mizerná. Energie přitom stejně jako v domácnosti tvoří tak 10 procent nákladů. Vloni jsme pořídili další zasněžovací tyče, které také šetří energie, takže jsme spokojení," vysvětluje.

Ani po skončení sezóny se na Máchovce nebudou nudit. Pro příští rok chystají změnu rozmístění zasněžovacích tyčí, aby bylo pokrytí sněhem co nejlepší, změny čekají také stanoviště lyžařské školy a dětského pásu. Podle Šmika by se mělo stanoviště posunout po sjezdovce výš až za úroveň zimního stadionu, rodiče nebudou za svými dětmi chodit přes sjezdovku, ale bude pro ně vytvořený přístup podél restaurace zimáku.

Skiareál Máchovka je součástí novopackého zimního areálu a provozuje ho Bruslařský klub Nová Paka. Na činnost jim částěčně připívá také město, které se podílí na větších investicích.