Zdánlivě nahodilé rozmístění nových laviček leckoho z místních obyvatel zarazilo. Městský architekt Radek Jiránek ale vysvětlil, že to je záměr. „Lavičky jsou umístěny tak, aby pohled z nich směřoval na konkrétní dominanty náměstí, tedy kašny, Mariánský sloup, Valdickou bránu, zámek. Sedící může tyto objekty vnímat v kontextu nového pohledu,“ uvedl Jiránek.

Nové lavičky jsou podle něj pouze prvními vlaštovkami nově schválené Koncepce městského mobiliáře.

Cyklista Zdeněk Mařín přijel uprostřed horkého letního týdne do Jičína na kole. Po návštěvě infocentra hledal místo k sezení, aby si prohlédl mapu a odpočinul si. A první na ráně byla nová lavička s výhledem na Valdickou bránu. „Musím říct, že se mi tenhle design líbí víc než ty žluté. To je nějaká zdejší tradice?" zeptal se turista, který v nedalekém Ostružně tráví dovolenou a hezké počasí využil k výletu a prohlídce historického jádra města.

V těsné blízkosti stavby si lidé stěžují hlavně na prach a hluk.
Nedá se větrat, naříkají na Čeřovce. Stavba v Lokalitě Kasárna jim ztěžuje život

Na jeho řečnickou otázku odpověděl architekt Jiránek. „Tato lavička je spjata s novodobou historií města, jelikož její podnož byla odlévána v bývalém Agrostroji. Podnož lavičky je tvarově zajímavá ve tvaru stočeného draka,“ popsal vzhled posezení, který se i v novém mobiliáři pro centrum města snažili tvůrci zachovat.

Nese totiž historickou hodnotu. Přesnou dataci vzniku prameny neuvádí, ale už na dobové fotografii z roku 1930 lze lavičku s drakem spatřit ve stínu stromů na Komenského náměstí.

Vzhled nových laviček vychází z ankety, kterou vloni na jaře radnice uspořádala. U kostela sv. Jakuba byly umístěny dva prototypy nových laviček s různě barevnými kovovými draky v podnoži. Místo žlutých ale nově byly oba prototypy osazené dřevěnými hranoly se skrytým kotvením. V anketě nakonec zvítězila šedá varianta dračí podnože.

Více míst k sezení, nové koše i pítko

Neobvyklý a pro Jičín typický vzhled podnoží laviček lidé oceňují. Počet a rozmístění laviček na Valdštejnově náměstí ale vyvolává debaty už dlouho. „Myslím, že bych jich mělo být víc, na náměstí se není kam posadit," okomentovala možnosti sezení v centru města Jičíňačka Helena.

Nových laviček si všimla, dokonce se jí líbí, ale prý by je uvítala víc ve stínu. Na Valdštejnově náměstí, kam celý den svítí slunce, je totiž v letních dnech stín pouze v podloubí nebo pod nízkými stromy u Mariánského sloupu.

Jedenáct nových laviček, které město do středové části náměstí umístilo, nenahrazuje stávající posezení v podloubí, naopak tím přibývá míst k sezení a do budoucna je v plánu sjednocení vzhledu všech laviček v okolí náměstí. „Vzhledově upravené lavičky postupně nahradí stávající lavičky v jádru města," doplnil Jiránek.

Lavičky jsou podle koncepce architektky Hany Šrajerové osazeny tak, aby z nich bylo vidět na významné památky na Valdštejnově náměstí. Zároveň jsou většinou v páru, což má podle záměru vést k možnosti interakce sedících lidí. Podle Jiránka se tento záměr daří plnit. „Většina reakcí na provedenou změnu byla prozatím pozitivní. Mám radost, že jsou lavičky využívány, například po ránu studenty," dodal architekt.

Komplikace pro trhovce a pořadatele

Ne všichni jsou ale z rozmístění nových laviček na náměstí nadšení. Pevně ukotvené lavičky ve středové části města totiž překáží prodejcům na pravidelných trzích. Stejný problém nyní řeší také pořadatelé velkých akcí, které zabírají prostor celého náměstí.

„Není to neřešitelné, ale je to starost navíc. Budeme se muset domluvit s Technickými službami na odmontování laviček, protože v těchto místech máme naplánovaný prostor pro dílničky a aktivity na festivalu Jičín - město pohádky. Pojí se s tím taky náklady navíc, protože budeme muset Technickým službám tento úkon samozřejmě zaplatit," posteskla si ředitelka festivalu, který v září obsadí celé centrum města, Petra Hanušová.

Jičín
Čtenáři Deníku oznámkovali vedení Jičína, padaly dokonce i pětky

Podle Jiránka ale manipulace s lavičkami nepředstavuje problém. „Lavičky jsou kotvené k podkladu. Systém kotvení je navržen tak, aby se lavičky daly na zimní měsíce a v případě potřeby snadno demontovat či znovu osadit," doplnil architekt.

Podle schválené koncepce by měly v následujícím roce v centru Jičína postupně přibývat kromě laviček také další nové prvky mobiliáře. Obnovy se dočkají například nesourodé odpadkové koše a květníky. Na Valdštejnově náměstí by mělo vzniknout i pítko.

Na vzniku Koncepce městského mobiliáře se podíleli také Jičíňáci prostřednictvím dotazníků a ankety v aplikaci Zmapujto.cz. Změny čekají také Žižkovo náměstí, Husovu třídu nebo prostranství před kostelem sv. Jakuba. Kompletní brožura Koncepce městského mobiliáře je k nahlédnutí na webu města zde: https://www.mujicin.cz/koncepce-mestskeho-mobiliare-jicin/d-1308711/p1=87958.