Ti se o uplynulém víkendu sešli na Kosti, aby zde návštěvníkům hradu předvedli, co všechno se dá s kouskem „látky" zažít. Ansámbl z pěti evropských zemí vedl průkopník tohoto sportu u nás Jiří Janoušek. „Na Kosti jsme už popáté. A to v rámci meetingu, kdy se lidem snažíme ukázat všechna kouzla, která tento sport nabízí. A proč zrovna Kost? Protože nás tady mají rádi," svěřil se Deníku Jiří Janoušek nad jehož hlavou zrovna „přešlapuje" jeden ze slacklinistů, kterého od pádu z desetimetrové výšky dělí jen již zmíněný proužek popruhu a jistící lano.

Ostatně popruhů je na hradě a v podhradí požehnaně. Tedy vlastně čtrnáct. A dělí se na trikové, které jsou jen pár centimetrů nad zemí, a highlinové, jež v případě nádvoří přetínají prostor v desetimetrové výšce.

„Highline je vlastně taková královská disciplína, ale není pro každého. Hlavně ne tedy pro ty, kteří se bojí výšek," dodal Jiří Janoušek a ukázal za hradby, kde další „blázni" překonávají po „lajně" Údolí Plakánek od kterého je dělí stometrová hloubka. A i když se zdá, že je tento sport jen jakýmsi vybočením ze stereotypu „normálního" života, tak je to omyl, který mi průkopník tohoto stylu hned vyvrací.

Moře na pevnině
„Slackline v sobě skloubí několik poloh. Někdo to může brát jako jógu, kdy se odreaguje od všedních starostí jen pár centimetrů nad trávou či vodou. Všichni pak při této chůzi posilují vnitřní stabilizační systém, tedy svaly, které při dnešním sedavém způsobu života zakrňují," řekl Jiří Janoušek, který pohyb na „lajnách" přirovnal k pobytu námořníka na rozbouřeném moři.

Pokud i vy chcete tento sport vyzkoušet, má pro vás Jiří Janoušek pár základních rad, které začínají koupí setu, jež pak můžete rozbalit prakticky kdekoliv.
„Začátky jsou však frustrující. Člověk neustále padá a padá. To však musí překonat a dávat si postupné cíle," dodal slacklinista s douškou, že nejlepší začátky jsou v partě kamarádů.