Mezi prvními, kteří by se měli vydat na pomoc, jsou jak profesionální, tak dobrovolní hasiči. „Můžeme očekávat odřad do nejvíce postižených míst. Zatím ale nemáme žádné instrukce," informoval včera Deník ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš. V úterý záchranáři ukončili odčerpávání vody z domů, sklepů a dvorků. Nyní řeší rozdělování vysoušečů pro obyvatele, jejichž obydlí živel poškodil. Přístroje poputují do Ostroměře, Sobčic a Starých Smrkovic. 

Libor Zikeš nás zároveň upozorňuje, že zatím není na operačním středisku v Jičíně nahlášen výjezd jednotek dobrovolných hasičů.
Pomoci zdecimovaným obcím a městům se rozhodly už i některé radnice, které organizují materiální a finanční sbírky. Jen v Královéhradeckém kraji bylo povodní postiženo 46 obcí. Na Jičínsku konkrétně Nová a Stará Paka, dále Staré Smrkovice, Dolní Mezihoří, Miletín, Kopidlno, Pecka, Lázně Bělohrad atd.

Miletínští neváhali
Mezi prvními, kdo jednají, jsou Miletínští. Ty paradoxně povodňová vlna rovněž zasáhla. „Škody nemůžeme odhadnout, čekáme, až opadne voda. Zatím se ale snažíme pomoci jinde. Vybrali jsme si obec Rudník na Trutnovsku. Se starostou jsme se dohodli na finanční i materiální pomoci. Možná, že v příštím týdnu pošleme do Rudníku i naše hasiče," uvádí starosta Nosek, který se drží hesla Kdo rychle dává, dvakrát dává.

Takže občané mohou do trafiky Mateřídouška na miletínském náměstí nosit gumáky, montérky, ručníky, utěrky, ložní prádlo atd. Dále zde mohou přispívat libovolnou finanční částkou do připravené pokladny.

„Volíme tento způsob pomoci proto, že je cílená a dovezeme ji přímo na místo. Dále se mohou hlásit dobrovolníci na odklízení škod, a to na telefon 607 618 022, na emailovou adresu nosek@miletin.cz nebo přímo v trafice Mateřídouška," doplňuje Nosek.

Zaplavená obec Rudník.

V minulých letech pomáhali při povodních i hasiči z Markvartic. I tentokráte se operativně zapojili do odklízení následků velké vody, a to v Kopidlně. „Tam jsme vyrazili hned v pondělí, nyní čekáme, zda se někdo ozve a požádá o pomoc. Jsme připraveni vyslat dobrovolníky," vzkazuje starosta Markvartic František Šolc.

Do redakce za námi přišel Jiří Havelka z Jičíněvsi. Hasiči a dobrovolníci mu pomáhali zachraňovat jeho živnost, prostřednictvím Deníku chce všem poděkovat. Jeho příběh vám přineseme zítra.

Na závěr upozornění. Všechny určitě nezvládneme obvolat a neradi bychom na někoho zapomněli. Pokud jste se rozhodli pomoci, informujte nás. Rádi vše zveřejníme v Jičínském Deníku. Pište na adresu iva.kovarova@denik.cz nebo volejte 724 794 901. Předem za vaše vstřícné kroky děkujeme.