Odborná porota již vybrala tři neziskové a příspěvkové organizace v každém ze 14 krajů. Čtvrtého finalistu v každém regionu zvolí přímo veřejnost; 56 projektů, jejichž cílem je různým způsobem přispět ke zlepšení života v regionech, si v podzimním kole programu rozdělí přes dva miliony korun.

„V každém ze 14 krajů se o přízeň individuálních dárců budou od prosince ucházet čtyři projekty. Tři již vybrala odborná porota, čtvrtý nyní zvolí veřejnost. V každém regionu budou mít lidé na výběr tři projekty, přičemž ten, který získá největší sympatie veřejnosti, postoupí mezi finalisty," říká Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti a firemní kultury ČSOB. Hlasování o „divoké kartě" potrvá až do konce listopadu, kdy bude jasno o všech finalistech.

Do podzimního kola již třetího ročníku ČSOB pomáhá regionům se přihlásilo 149 projektů z celé republiky. Nejvíce přihlášek, celkem 18, dorazilo z Moravskoslezského kraje, těsně následoval Jihočeský kraj s 16 žádostmi. Přihlášené projekty se nejvíce zaměřují na pomoc nemocným a lidem s handicapem a na děti, mladé lidi a rodiny, tyto kategorie tvoří téměř polovinu všech žádostí.

VÝBĚR PŘÍSPĚVKŮ

Hlavní fáze programu – tedy výběr příspěvků od individuálních dárců – začíná 6. prosince 2016 a končí 6. ledna 2017. Lidé v tomto období mohou finančně podpořit favorizovaný projekt, a zvýšit tak šanci, že v daném regionu získá nejvíce peněz. Pravidlo je jednoduché – čím více projekt získá peněz od individuálních dárců, tím větší dostane příspěvek od ČSOB. Na nejúspěšnější projekt v každém z regionů čeká 50 tisíc korun, druhý v pořadí získá 40 tisíc, třetí 35 tisíc a čtvrtý projekt se může těšit na 25 tisíc korun.

ČSOB tak rozdá v každém z regionů 150 tisíc korun, dohromady si tedy vybrané projekty mezi sebe rozdělí 2 100 000 korun.

Podpořte Kamarády
Jičínský stacionář Kamarád též požádal o pomoc. Na
http://www.csobpomaharegionum.cz/divoka-karta#kralovehradecky je umístěno hlasování, stačí kliknout na hlasovat pro projekt Chcem to s Vámi skoulet, jedná se o zakoupení nového vybavení ke sportovnímu vyžití jako je bocciu a kuželky, které jsou velmi oblíbené mezi našimi kamarády. Dále zadáte svůj email, a pak obdržíte zprávu na zadaný email, tu rozkliknete a potvrdíte hlasování. Pro klienty by to byl krásný dárek k Vánocům a vás to stojí jen pár kliknutí. Děkujeme.


„Náš příspěvek však často tvoří jen menší část celkové částky, kterou neziskové organizace na své aktivity získají. Už jen tím, že se o přihlášených projektech hodně mluví v médiích, roste zájem a ochota veřejnosti přispět. Například v jarním kole příspěvky individuálních dárců u některých projektů přesáhly i 100 tisíc korun," říká Alena Králíková.

Svou roli určitě hraje i „soutěžní" formát, který menší neziskové či příspěvkové organizace v regionu motivuje více se otevřít veřejnosti a místním lidem přiblížit svou činnost. (tz)