Uplynul týden ode dne, kdy v chatové osadě u Dvoreckého rybníka na Jičínsku vyhasly při saunování životy dvou žen.

„Byla to nešťastná shoda náhod, nebo snad osud?" debatují o tragédii, která se stala hlavním tématem, místní zahrádkáři. Pětašedesátiletá žena se svou o dvacet let mladší dcerou z Mladoboleslavska zůstaly uvězněny v sauně poté, co se jim ve dveřích zevnitř zlomila klika. Jejich těla bez známek života našla až majitelka chatky.

Saunování se pro matku s dcerou změnilo v peklo
Saunování se pro matku s dcerou změnilo v peklo

Co se tu odehrávalo během hodiny a půl, kdy se ženy snažily z přehřátého prostoru uniknout? Trpěly, křičely, zkolabovaly?

Právě o tom denně přemýšlí jeden ze starousedlíků, který pomáhal saunu zhruba před čtyřmi lety majiteli chatky vybudovat. Byla zřejmě jediná v celé osadě a dveře se tu prý netrhly. Nikoho ale nenapadlo, že relaxační objekt bude mlčenlivým svědkem tragédie.

„Rozhodl se, že si postaví saunu sám, ještě jsem mu tehdy radil, jak u ní vybudovat komín," vypráví zdrceně starousedlík, kterého před lety nijak nepřekvapil záměr souseda postavit si na pozemku u chatky si svépomocí saunu.

Zdůrazňuje, že se jedná o velice zručného a šikovného člověka, který „dělal všechno přesně, zámečnicky". Proto mu tenkrát vůbec nepřišlo na mysl zjišťovat, jakým způsobem jeho známý vyřešil vstup do sauny a jaké v ní osadil dveře. Saunu si místní oblíbili, navštěvovaly ji hlavně ženy.

Pravděpodobně se jedná o jedinou podomácku zhotovenou saunu v celé osadě.

Pomáhal stavět saunu, v níž úřadovala smrt

Osadník také znal starší z tragicky zesnulých žen. Tři dny před nešťastnou událostí s ní hovořil, nosíval jí jablka ze své zahrady.

Že se celá záležitost hluboce dotkla většiny obyvatel zahrádkářské kolonie, potvrzuje slovy: „Každý tady si na to vzpomene a musí nad tím přemýšlet."
Ačkoli majitelé sauny na své chatě obvykle rádi trávili podstatnou část týdne, od tragické události se sem nevrátili.

„Sám jsem tam sice nikdy nebyl, ale vím, že sauna byla permanentně navštěvovaná," uvádí další z chatařů. Nepopírá, že se o podrobnosti nešťastné události zajímají i jeho známí. Fakt, že se nešťastný případ přetřásá dokonce i při sledování fotbalového utkání, potvrzuje, že tragédie nezůstala jen za plotem chatové osady.

DOMÁCÍ SAUNA MĚLA NEDOSTATKY

Diskutují o něm i odborníci. Spolumajitelka sauny a osvěžovny Nuuk Natálie Barcalová z Hradce Králové vidí jako největší problém osazení dveří.

„Dveře, které na stavbu sauny použili, vůbec do takového zařízení nepatří. Oni prostě vzali klasické dveře do baráku. Při stavbě sauny je zásadou, že by tu neměly být dveře s klikou," konstatuje a doporučuje: „Nejlepší je zajít si pro radu k odborníkovi. Každopádně by tam měla být vhodná saunová okna a samozřejmě i dveře. Taky by tu měla být větrací okénka či šachty, kterými jde vzduch."

PŘÍČINU SMRTI ODHALÍ PITVA

Podle tiskové mluvčí hradecké policie Lenky Burýškové kriminalisté případ intenzivně prověřují. Tento týden mají být známy i výsledky soudní pitvy.

(kov, pec)