Příslušníci si na akci vzali posilu dvou služebních psů. Mluvčí jičínské policie Hana Klečalová, která byla u kontroly přítomna, uvedla, že tito čtyřnozí pomocníci jsou nejlepší zbraní proti neoprávněným obyvatelům nemovitostí. Každý si hned rozmyslí, zda dům opustit po svých, nebo být vytažen v zubech.

Mladějovská akce nicméně proběhla v klidu. Policisté na žádnou nepravost nepřišli. Na každé dveře zavěsili ceduli s datem kontroly.

Statistika:
V loňském roce policisté z jičínského detašovaného pracoviště řešili 39 případů vloupání do rekreačních chalup. Pouze šest krádeží bylo objasněno. Zločinci se dělí na dvě kategorie. Jedni jdou po cennostech, především zahradní technice či kovech, druzí pouze hledají přístřeší. Důležité je zabezpečit nejen chaty, ale i kůlny a stodoly. ¨


„V odlehlých lokalitách problémy nebývají. Zločinci mají totiž zájem hlavně o drahou zahradní techniku, a tu zde obvykle nenajdou. Ohroženy jsou ale nemovitosti přímo v obcích," varuje Hana Klečalová.

Jak se bránit
Majitelé nemovitostí na zamykání docela pamatují, přestože rezervy mají v zabezpečení neobytných objektů, jako jsou stodoly nebo kůlny. Nejlepší prevencí je krom bytelného zámku dobrý vztah se sousedem a nezanechávání cenných předmětů či nářadí na chatách.

Poprosili jsme o názor Vladimíra Turka, který vlastní nemovitost v Běcharech. „Nejsem typický chatař,který má chatu v oblastech, kde přes týden nikdo není. Tam je potřeba častý dohled policie, což platí hlavně pro zahrádkářské osady v okolí Jičína nebo pro oblast chatového soustředění v Českém ráji."