„Majitelé by si měli do svého trvalého bydliště odnést vše cenné a pořádně zabezpečit svůj majetek. Snad nejlepší jsou bytelné mechanické prostředky, mříže a podobně,“ uvedla tisková mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. Ta spolu s psovody u každé zkontrolované chaty zanechala leták upozorňující, že byla provedena kontrola. Na letáčku je uvedeno i číslo tísňového volání 158 pro případ, že by bylo třeba muže zákona přivolat.

„Jsem rád, že se tu chlapi se psy objevují. Zvu je na kafe, ale nejdou. Víte, mám větší pocit bezpečí, když je vidím. Ostatně to vám potvrdí každý zdejší chalupář,“ uvedl Ladislav Fišer, který nedaleko Zelenecké Lhoty připravoval svůj objekt na zimu. Kromě zmíněné Lhoty a místa nazývaného Pekla proběhla kontrolní činnost i u nedaleké vodní nádrže a dále na Dolách v blízkosti Mladějova.

„Najezdili jsem asi šedesát kilometrů a v nohách máme jistě dalších pět,“ uvedl policista Milan Kozák, který akci vedl. Krátké přestávky využili psovodi na výcvik psů v zadržení pachatele. „Říkáme tomu revír a když najdeme vhodný prostor tak jeden z nás se uschová jako pachatel a psi ho musí zadržet,“ vysvětlil Jaromír Kyselo.

Podle Hany Klečalové nebyly zjištěny žádné závažné nedostatky. „Svědčí to o tom, že majitelé svých víkendových sídel dělají vše, aby ztížili případným pachatelům vstup do jejich obydlí. Veškeré objekty byly řádně zajištěny a v jejich okolí se nenacházelo žádné nářadí,“ řekla tisková mluvčí. Z rozhovorů s chataři Deník zjistil, že všichni vítají preventivní návštěvy psovodů s jejich čtyřnohými svěřenci právě pro pocit jistoty a bezpečí.