Patnáct vzrostlých lip zmizelo z lokality za tenisovými kurty ohraničenými z jedné strany železniční tratí a z druhé svírané řekou Javorkou. Na pokácení stromů nás upozornil dopisem jeden občan, který se však pod své vyjádření nepodepsal. Nelíbilo se mu, že obec se bez názoru veřejnosti rozhodla lipovou alej vykácet, když stromy byly v relativně dobrém stavu.

Jak to vidí starosta

Do Šárovcovy Lhoty jsme zavítali a o vyjádření požádali starostu Pavla Vícha. Místostarostka Hana Hvězdová nás hned v úvodu upozornila, že stromy obec pokácela na základě zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
„Ten nás opravňuje se stromy v intravilánu obce hospodařit. Po provedeném řízení v souladu se zákonem, kdy obec musí požádat obecní úřad o povolení kácení, jsme nechali stromy odstranit,“ upřesňuje Hana Hvězdová.

Starosta Pavel Vích dodává: „Přesto, že obec může o vykácení rozhodovat sama, jsme si přizvali odborníka, který v roce 2007 posoudil stav některých listnáčů. David Hora nám zhotovil dendrologický posudek. U stromů č. 1 a č. 2 doporučil jejich kácení. Jako důvod uvedl, že lípy jsou nebezpečné, přerostlé, neošetřené s dutinami. Prohlédli jsme i ostatní v lokalitě za tenisovým hřištěm, které tu byly vysázeny na nevhodné zavážce přibližně před sto lety. Všechny byly v neodpovídajícím stavu. Zastupitelé pak v prosinci loňského roku schválili vykácení 15 líp a vysázení nové lipové návsi. Důvod k jejich poražení byl jednoznačný: stromy byly přerostlé a hrozil jejich pád na sportovní hřiště, komunikaci a projíždějící vlaky osobní dopravy.“

Obec následně vybrala firmu, která v lednu zahájila kácení stromů a do 31. března má zakázku dokončit včetně úklidu dřeva a úpravy terénu. Dřevo bylo zpracováno na štěpky.
„Chtěli bychom zde vybudovat odpočinkové místo s dětským koutkem a novou výsadbou. Šárovcovu Lhotu budou opět zdobit lípy. Na přípravě projektu pracujeme a čekáme na názory a návrhy obyvatel. Doufám, že všichni rozumní lidé chápou, proč jsme lípy, které tu rostly jako dříví v lese, nechali odstranit. A pokud ne, mohou přijít na obecní úřad, rádi to všem vysvětlíme,“ podotýká Pavel Vích.

Postup obce vidí jako správný i vedoucí odboru ochrany prostředí a ekologie krajiny v Jičíně Vladimíra Smolíková.
„Ano, je v kompetencí obcí od roku 1992 rozhodovat také o vykácení stromů, které se nachází na obecním pozemku.“

. . .