Pro děti jsou připraveny tradičně trasy v délce osm, pět a tři kilometry. Na své si přijdou i cyklisté. Start a cíl všech tras je na Valdštejnově náměstí v Jičíně – na prvním nádvoří zámku (vstup do muzea). „Blátošlapové" se mohou vydat na cestu od 6 do 10 hodin. V cíli budou očekáváni do 18 hodin. Ti, kteří dorazí, dostanou barevný diplom s motivem Rumcajse od Radka Pilaře a čaj.

Pořadatelé vyzývají účastníky, aby trasy vybírali podle svých časových možností a fyzických sil. Pochod se koná za každého počasí.

Ubytování je zajištěno z pátku 28. března na sobotu 29. března a ze soboty 29. března na neděli 30. března ve vlastních spacích pytlích v tělocvičně sokolovny na Husově ulici. Poplatek za ubytování je 40 korun pro dospělé a 20 korun pro děti za osobu a noc. Ubytovna bude otevřena v pátek od 16 hodin. Bude tam i možnost zakoupení startovního lístku.

První ročník dálkového pochodu Českým rájem Putování za Rumcajsem se uskutečnil v roce 1966. Největší počet účastníků pochodu byl 10 831 v roce 1982. V dalších letech počet pochodníků kolísal podle počasí. V současné době se pohybuje okolo tří tisíc.

V Jičíně působil spisovatel Václav Čtvrtek, autor pohádkové postavy ševce a loupežníka Rumcajse. Výtvarnou podobu loupežníka ztvárnil Radek Pilař.
Les Řáholec je na vrchu Brada, čtyři kilometry od Jičína, směrem na Turnov.