Na průtahy kolem stavby, která měla být hotova 15. září, nadávají zejména podnikatelé. Milena Hylmarová tvrdí, že rodinný obchod se zahradnickým zbožím je kvůli velké finanční ztrátě na zavření. „U nás začali a také skončili. Všichni dlaždiči stavbu podle mého zdržují. Něco vydláždí a za dva dny to znovu rozkopou,“ zlobí se podnikatelka.

„U nás je to omezené už asi čtrnáct dní. Na návštěvnosti cukrárny je to znát,“ stěžuje si obsluha obchodu se sladkostmi v přilehlé Mikulášské ulici. „Já jsem ráno přijela a zjistila, že máme omezený přístup do obchodu, nikdo nám o tom neřekl,“ stěžuje si podnikatelka se sousedního krámku Stanislava Francová.

„Když jsem se na radnici obrátil, proč nás neinformovala o chystaném uzavření prostoru, bylo mně řečeno, že to všichni víme,“ stěžuje si podnikatel Roman Pokorný. I on má obchůdek v krátké uličce, která je hlavním přístupem z autobusového nádraží do centra. Právě tady se nyní dláždí.

Pokorný poukazuje, že město, které získává titul města pro byznys, které se holedbá otevřenou radnicí a otevřenou komunikací s občany, by mělo postupovat vůči obchodníkům vstřícněji. Velký problém vidí ve špatném označení uzavírek.

Řidiči po uzavření Budečské ulice a ulice Na Tržišti byli na náměstí jak v pasti a ztráceli orientaci. „Denně k nám zajíždělo i přes zákaz dvanáct, patnáct aut, které hledaly únikovou cestou,“ pokračuje.

V Nové Pace se totiž sešly dvě stavby, silničáři opravují silnici první třídy na průtahu městem a mnozí se snaží zdržení vyhnout právě objížďkou přes centrum.

Ilustrační foto.
V Nové Pace vyučí nově i sládky

„Průběh stavby ani nechci komentovat. Jeden den se něco udělalo a druhý den se obrubníky, usazené v betonu, opět vykopávaly. Byla hotová silnice a druhý den opět v zemi díra,“ kroutí Pokorný hlavou nad postupem prací. „O nutnosti stavby by se dalo polemizovat. Ukazuje to sice, že radnice umí využít dotační zdroje, ale že by přestavba byla k prospěchu věci, o tom nejsem přesvědčen.“

Stavbu za 14, 2 milionu s 11,4 mil. dotací má pod dohledem místostarosta Pavel Bouchner. „Když jsme získali dotaci z místní akční skupiny, rozhodovali jsme se, kterou ulici opravíme. Nakonec vyhrála hlavní tepna do náměstí,“ zdůvodňuje výběr. Oprava nabrala zpoždění jednak kvůli vícepracem ze strany města, budováním kanalizace, práci archeologů. Na vině je i firma, která musela vyměnit dlaždiče, kteří nezvládli zadaný úkol. „Kvůli nekvalitní práci musela firma na náš popud některé úseky předělávat,“ vysvětluje Bouchner opakované předláždění.

Firmě kvůli nedodržení termínu běží denně desetitisícové penále. „Termín dokončení jsme posunuli po dohodě na 15. října. Od té doby budeme firmu pokutovat,“ říká Bouchner k sankcím. Čerpání dotace není posunutím termínu ohroženo.

I podle starosty Josefa Cogana byly příčinou zpoždění jednak sítě ve vozovce a chodnících, které neodpovídaly zaměření. Město se navíc snažilo vyjít vstříc všem vlastníkům nemovitostí s jejich požadavky. Dalším zdržením byly archeologické práce a výstavba kanalizace na křižovatce ulic Na Tržišti. a Komenského.

Stavbyvedoucí dodavatelské firmy Sovis Vojtěch Kumfiřt tvrdí. „Udělali jsme, co jsme mohli. Největší problémy máme s dlaždiči, rozpadly se nám dvě party. Do 26. listopadu bychom chtěli zakázku dokončit,“ slibuje.

Příběh o svatém Martinovi ožil v Nové Pace.
Příběh o svatém Martinovi ožil v Nové Pace