„Máme tu všechna možná vozidla. K vidění tu jsou vojenské motorky, malá a nákladní auta, ale i obrněné transportéry," řekl ke srazu jeden z pořadatelů, člen Vojenského klubu Jičín Jan Zápotocký. Na sraz přijali pozvání vlastníci historické techniky z celé republiky a nechyběl ani zástupce ze Slovenska. „Máme tu mnoho stálých účastníků, tedy těch, kteří jezdí pravidelně každý rok. Někteří to spojí s dovolenou a udělají si hezký výlet," představil účastníky Zápotocký.

Podmínkou účasti je historické vojenské vozidlo v původním stavu. „Měla by to být technika stará minimálně třicet let. Je ale pravda, že tu máme i některá novější auta. Je to na domluvě," upřesňuje Zápotocký.

Nejstarší vozidlo na srazu podle Jana Zápotockého pocházelo přibližně z roku 1942. Největší pak byla osmikolová Tatra 813. 

K vidění byl i obrněný vodní transportér, se kterým přijel Jan Šandů. „Je to ruské vozidlo, které je uzpůsobeno tak, aby mohlo plavat ve vodě, ale bylo použitelné i na souši," představuje obra Šandů, který se k tomuto neobvyklému koníčku dostal díky kamarádovi a otci.

„Nejdříve jsme sem jezdili jako civilisté. První vojenské vozidlo jsme si pořídili před zhruba šesti lety," říká Šandů a pokračuje: „Aby jste mohli transportér ovládat, potřebujete řidičský průkaz skupiny C a povolení od příslušného obecního úřadu a policie." Úplně jednoduché ale řízení obrněného transportéru asi nebude. Jak říká Jan Šandů, složité je couvání s tímto obrem. „Vždy vás musí někdo navádět, jelikož dozadu prostě nevidíte," vysvětluje Šandů, kterého ovládání naučil jeho otec.

Maximální rychlost tohoto transportéru, který pochází přibližně z roku 1970, je kolem osmdesáti kilometrů. Provoz extrémně nákladný není. „Tankujeme do toho klasický benzín, spotřeba se těžko odhaduje. Má to určitě větší spotřebu než klasický automobil, ale žádné závratné částky to nejsou," říká Šandů.

Velkou zajímavostí jistě je, že i když je vozidlo ve vlastnictví rodiny Šandů, je kdykoliv připraveno k použití. „Je to náš majetek, ale armáda na něj má stále nárok. V případě nutnosti nás mohou požádat o zapůjčení a my nesmíme odmítnout," upřesňuje Šandů.