Městská policie v Jičíně registruje ve městě do deseti bezdomovců. Útočiště najdou v mrazivých dnech v prostorách městské ubytovny v Čejkovicích. Zdejší noclehárna je jim za dobu nouzového stavu k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Jedna noc je vyjde na čtyřicet korun, navíc se tu mohou osprchovat a vyprat si prádlo. Mají možnost se tu také obléci a najíst, jídlo poskytuje potravinová banka.

„Službu nyní využívá až pět osob,“ uvedl mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Podotkl, že pohyb občanů bez domova sleduje městská policie, která monitoruje dalších pět bezdomovců v ulicích města.Náchod se s problémem lidí bez domova vůbec nepotýká, podle vyjádření mluvčí úřadu Niny Adlof žije ve městě jen několik nepřizpůsobivých občanů, kteří ale mají kde složit hlavu.

Propagace díla Josefa Váchala a Anny Mackové jsou hlavním cílem činnosti  zdejšího Váchalovského spolku, který pečuje také  o rozvoj společného životave Studeňanech.  Na snímcích dům, kde partneři žili i hřbitov, kde jsou pochováni.
Váchalův odkaz stále žije díky místnímu spolku

Trutnovská radnice letos otevřela pilotní projekt noclehárny, kterou zpřístupnila na Horním Starém Městě. Útočiště zde najde osm nocležníků, lůžka jsou nyní z poloviny obsazena. Ubytovaní mají k dispozici oblečení a sprchu, noc pod střechou je vyjde na dvacet korun.

Podle místostarosty Tomáše Eichlera se po Trutnově pohybuje kolem deseti bezdomovců. Zdržují se zejména v širším centru města. Jejich pohyb monitoruje městská policie.