Jaromír se narodil 13.9.1914 jako nejmladší ze tří dětí manželů Brožových v obci Brdo nedaleko Nové Paky. Později se rodina přestěhovala do Staré Paky. Po absolvování základního vzdělání nastoupil na novopacké reálné gymnázium, kde v roce 1932 maturoval s vyznamenáním. O rok později maturoval i na učitelském ústavu v Hradci Králové. Učit začal na menšinových školách v Trutnově, Chvalči a Boru u České Lípy.

Dne 1.10.1937 nastoupil do Školy důstojníků letectva v záloze v Prostějově, kde byl zařazen do čety pozorovatelů. V září 1938 je přidělen k Leteckému pluku 2 „Dr. E. Beneše" a jako letec pozorovatel vtělen k 61. letce, u které prožíval bouřlivé období mnichovské zrady.

Společně s Jaroslavem Čermákem a Františkem Sedláčkem překročil 23.8.1939 hranice do Polska. Zde je přidělen do Polského letectva, kde ho 2.9.1939 zastihla válka a zúčastnil se s polskými letci ústupových bojů. Za mlhy u Kovelu 13.9.1939 nouzově přistává a později je internován Rudou armádou do Sovětského svazu. Odtud byl poté s dalšími letci transportován složitými cestami přes Turecko, Afriku, Indii a dne 27.10.1940 doplul do Liverpoolu ve Velké Británii. Zde je přijat do Královského letecka RAF a zařazen jako navigátor. Po absolvoání výcviku od bžezna 1941 je v červnu téhož roku přidělen k 311. čs. bombardovací peruťi RAF na základnu RAF East Wretham.

Osudným se mu stal 8. operační let v noci 17.1.1942 při náletu na německé Brémy. Jejich letoun Vickers Wellington Mk. IC T 2971 (KX-J) pilotovaný kapitánem Jindřichem Svobodou byl nad cílem zasažen palbou nepřítele. Při zpáteční cestě při pokusu o nouzové přistání letoun havaroval nedaleko Tilburgu v Holandsku. V troskám letounu ze šestičlenné osádky zahynul Jaromír Brož spolu s kapitánem Jindřichem Svobodou a radiotelegrafistou Rudolfem Maškem. Zbývající tři čs. letci, druhý pilot Zdeněk Sichrovský, přední střelec Karel Batelka a zadní střelec Josef Šnajdr přežili válku v německém zajetí. Trojice zahynulých letců byla pohřbena s veškerými vojenskými poctami na hřbitově Gilzerbaan v Tilburgu.

Za svoji činnost byl vyznamenán Čs. medailí Za chrabrost, Polským válečným křížem a Čs. válečným křížem 1939 in memoriam. Vroce 1991 byl povýšen do hodnosti podplukovníka letectva in memoriam. V roce 2014, při příležitosti 100. výročí narození, mu byla v obci Chvaleč na Trutnovsku odhalena pamětní deska na místní Základní a Mateřské škole, kde působil jako vůbec první český učitel a tato škola nese jeho jméno. Rovněř město Nová Paka ve spolupráci s Gymnáziem a Střední odbornou pedagogickou školou Nová Paka a s obcí Stará Paka se rozhodlo důstojným způsobem si připomenout tohoto letce druhé světové války a na úterý 13.9.2016 ve vnitřních prostorách gymnázia připravili „Slavnost k uctění památky a odhalení pamětní desky pplk. Jaromíra Brože", aby jeho hrdinský čin nebyl nikdy zapomenut a zůstaval vzorem pro další generace.

Použité prameny: Jan Rail/Marie Hrubá/Jan Lavický – Letci Novopacka 1939-1945, Jan Rail/Jiří Micka – Pačáci v odboji
Radim Karel