Přehled
3 km absolvovalo 303 turistů
5 km 1065
7 km 912
15 km 1002
23 km 610
36 km 191
50 km 85
cykloturistů 119
V roce 1966 vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. Společný start na trasy 55 a 30 km byl u Husova pomníku a účastnilo se 1258 pochodníků. Vzácným hostem pochodu se stal Václav Čtvrtek. V závěru byli vyhlášeni nejhezčí Rumcajs a Manka.

Se svými rodiči se vydala na pochod Českým rájem a přidalo se k ní dalších 4 366 nadšenců, kteří pokořili trasy dlouhé 3, 5, 7, 15, 23, 36 a 50 kilometrů. Anička za Rumcajsem cupitala už vloni. To dvanáctiletá Žaneta Dufková vyšlápla s partou poprvé, vybrali si trasu patnáct kilometrů.

Kamarádka Káťa Hendrychová prý brouzdala Českým rájem jako malá, ale už si to nepamatuje. Dětenický oddíl Strom si dal za cíl také patnáct kilometrů. Skupinku vedl David Vališka. Mladí manželé Sirůčkovi z Jičína se nebáli a své dvě děti ve věku čtyři a dva a půl let vylákali na pět kilometrů. Zájmem byli zaskočeni sami organizátoři. „Očekávali jsme tak tři tisíce příchozích, přes čtyři tisíce nikdo neodhadoval," přiznal předseda místního klubu turistů Jan Kaizr.

„Bez podpory sponzorů a města Jičína bychom organizaci nezvládli, děkujeme za pomoc," dodává s tím, že první jarní výšlap připravil tým pětasedmdesáti dobrovolníků.

Na nádvoří jičínského zámku se všichni zaregistrovali, aby pak z Valdštejnova náměstí zamířili směrem k lipové aleji nebo po červené značce k rybníku Kníže (15, 23 km), někdo vyšlápl do Skalního Města a dál (36 km) a nejnáročnější trasa (50 km) zavedla účastníky až na kouzelné Trosky. Do Jičína se sjeli lidé z celé České republiky.

„Návštěvnost nás doslova zaskočila, očekávali jsme tak tři tisíce účastníků. Dorazilo i hodně pejsků, ale ty jsme nezvládli sečíst. Máme radost," zhodnotil 49. ročník předseda Klubu českých turistů Jičín Jan Kaizr.

Jednu z největších turistických akcí na Jičínsku měla letos na starosti Dana Doškářová. „Děti se mohly pod Zebínem svézt na koních, na Čeřovce pro ně skauti nachystali soutěže," popisuje aktivity pro ty nejmenší.

Zahájení turistické sezóny si nenechal ujít ani starosta Jičína Jan Malý, který přišel pochodníky pozdravit na nádvoří zámku. 

Jan Stedra pochod Českým rájem nevynechává

Jana Stedru z Kutné Hory jsme odchytili na nádvoří jičínského zámku. Chystal se na pochod Českým rájem.

Tradiční Putování Českým rájem - pochod za Rumcajsem.Pokolikáté jste v Jičíně?
Odhaduji, že od roku 1985, poslední roky se vracíme pravidelně.

Absolvujete pochod sám?
S manželkou, která ale půjde jen osm kilometrů. Já si dám třiadvacet.
Počasí opět moc nevyšlo.
Tady v Jičíně standardní, střídavě oblačno.

Jak hodnotíte připravenost trasy?
U vás je to vždycky dobře připraveno, občerstvení, starají se, je to tu vychytané.

Účastníte se i jiných pochodů?
Účastním, chystám se na Prčice, Za východem slunce, co stačíme.

Jste zkušený turista, jak by měl být člověk na trasu vybaven?
Dobré boty, někdo jde na pivo, jiný na slivovici, já na rozinky, je to vinný cukr, glukóza, takže já mám vždycky v kapse nachystány rozinky a pro našeho pejska granule.