Oslavy byly komornějšího rázu. Učitelé společně s obecním úřadem připravili k nahlédnutí jak dokumenty z historie, tak fotografie z rekonstrukce budovy. Program zpestřili svým vystoupením zdejší školáci. Završením pak bylo vyhlášení soutěže o Lužanskou buchtu.
Školu provozuje zdejší obecní úřad, který od roku 2007 vložil do její modernizace přibližně šest milionů korun.
Individuální přístup
Starosta Martin Mitlöhner je se stavem objektu spokojen, chybí mu však peníze na mzdy a provoz. „Je to bolest málotřídních škol. Jiná situace je v Jičíně, kde mají v zařízeních více dětí," říká jednoznačně. Na druhou stranu doplňuje, že jejich vesnická škola má co nabídnout. Především je to individuální přístup k dětem.
Od ředitelky Moniky Tringelové se dozvídáme, že v budově funguje mateřská škola, kam dochází 24 kluků a holčiček a základka, kterou navštěvuje 25 žáků od prvého do pátého ročníku.
„Jsme spokojeni, a to především díky přístupu zřizovatele, kterým je obec," pochvaluje si ředitelka. „Našim cílem je mít spokojené děti i rodiče," přeje si Monika Tringelová.
Při prohlídce oslovujeme Alenu Tománkovou, která zde prožila svá školní léta a vzdělávaly se tu i její děti. „Škola je nyní opravdu krásná, líbí se mi tu a mám na ni krásné vzpomínky," hodnotí.
Po oficiálním zahájení sehrály děti ze školky pohádku O červené řepě, zarecitovaly. Představil se taneční kroužek a školáci s pohádkami.
O Lužanskou buchtu
Nakonec byla vyhodnocena soutěž o Lužanskou buchtu. Do školy totiž místní hospodyňky přinesly ochutnat své nej recepty. Nejvíce hlasů od veřejnosti získala Jitka Kulhánková za moučník nazvaný Kinder bueno, Martina Vorlíčková s vynikající křehkou Marlenkou a Lenka Mikulová se zajímavými švestkovými řezy.
Hodnocení
Kačenka Novotná už dojíždí za vzděláním na základní školu do Jičína. „Tady to bylo krásný, útulný, tam je to moc velký," říká bývalá žákyně.
Áňa Vorlíčková studuje na gymnáziu. „V lužanské škole to bylo fajn, bylo to takové volnější. Skoro rodinné prostředí."