V Jičíně díky bohu zatím žádný závažnější případ řešit nemuseli. „Naštěstí jsem ještě nikdy zachraňovat tonoucího nemusela a doufám, že to tak zůstane," řekla nám Barbora Petržilková, která na jičínském koupališti Kníže dělá plavčíci druhým rokem. „Řešíme tu spíš drobné úrazy, jako ukopnutí palce a podobně. A například spáleniny z tobogánu jsme tu ještě neměli," popsala nám Petržilková nejčastější úrazy na místním koupališti.

Jak nám sama plavčice potvrdila, záchrana tonoucího není jednoduchá. „Záleží na situaci, jestli ve vodě zachraňovaný stačí nebo zda-li se jedná o hloubku. Každopádně je důležité se k zachraňovanému přibližovat pomalu a opatrně," vysvětluje Barbora. „Nejlepší je, máte-li po ruce nějaký předmět, kterého by se mohl zachraňovaný zachytit, mu ho hodit a počkat až se trochu zklidní. Pokud ale nejste zdatný plavec, nemá cenu se do vody bezhlavě vrhat. Nikomu tím nepomůžete a nemuselo by to dopadnout dobře ani pro vás samotné," doplňuje Barbora Petržilková.

ZAMOTANÉ VLASY

Ani bývalý plavčík z jmenovaného koupaliště Jan Medlík se nikdy v životě nesetkal s dramatickou situací. „Ta práce není zas až tak akční, jak je tomu v amerických seriálech. Jedna taková lehce mimořádná situace se mi na koupališti přeci jen stala. Nic vážného, jen jedna slečna zůstala obličejem pod vodou, když se jí zamotaly vlasy do jedné z atrakcí, vzpomíná Medlík. Díky jeho rychlému a pohotovému zásahu naštěstí všechno dobře dopadlo a slečna si na své dlouhé vlasy dá příště větší pozor.