Uzavřel se tím sedm let trvající maraton. Sešli jsme se s Vojtěchem Drahoňovským, který se v průběhu let stal hlavní tváří firmy Orchideus a v podstatě i celého projektu. Zajímalo nás, co bude dále, a jak se ohlíží za vlnou odporu, která se proti stanici zvedla. Chtěli jsme vědět, co si máme přesně vysvětlit pod pojmem utlumení projektu a zda v horizontu let počítá s tím, že bude usilovat o prosazení záměru.

V tiskové zprávě je použit termín „utlumení"projektu stavby bioplynové stanice. Co to přesně znamená? Vrátí se téma bioplynové stanice?
To, jestli projekt bude pokračovat, tím, že někdo přijde a řekne, že bioodpadu je všude hodně a není využit jeho energetický potenciál, nebo ne je otevřenou otázkou. Když tento odpadní materiál dáte na kompost, je to sice zpracování, ale musí vás přece trápit skutečnost, že by to šlo mnohem lépe. Použít jeho energii a ne ji pustit do vzduchu. Vezměte si, jak drahé jsou v Jičíně energie, kolik platíme třeba za vodu a za její čištění, místo abychom využili energii, kterou naše hovínka obsahují. Mnohá města a obce míří jednoznačně k energetické soběstačnosti. Podívejte se třeba na Kněžice, kde funguje bioplynka.

Energeticky je obec prakticky soběstačná. Evropa, svět, zkrátka všichni varují, že stávající zdroje energie dojdou a že se potřebujeme porozhlížet někde jinde. Chtěl jsem pro svoje město udělat něco, co ho v energetice posune blíže k moderním technologiím. Našli jsme lokalitu, která je dost blízko pro dopravní obslužnost a dostatečně daleko od obytných zón. Pak začne někdo předjímat, že to bude smrdět. A čistička odpadních vod nevadí? Vždyť si představte, že bioplynová stanice by na rozdíl od ní byla zcela uzavřená. Dělal jsem něco, co má smysl a bavilo mě to.

Opravdu? Bavila vás vlna odporu, která se proti záměru zvedla, a práce na odvracení protestů? A teď netvrdím, že odpůrců bylo více než přívrženců, jenom to, že kritici byli podstatně hlasitější.
Nejvíce jsem si užil poslední veřejné územní řízení, které bylo na začátku dubna. Byl jsem tam s vědomím, že s projektem pravděpodobně skončíme, takže jsem si nezávislým pohledem mohl vychutnat všechny reakce. Samozřejmě že minulá jednání byla velmi náročná, slýchat lži přetvořené do falešných argumentů a ještě z úst představitelů města, kterému ten projekt měl ve skutečnosti pomoct, bylo nepříjemné. Naposledy jsem se zasmál u argumentu právního zástupce Jičína, že bioplynová stanice je nad potřeby města Jičína. Představte, že by někdo přišel za Ronalem a řekl mu: Ronale, vyrábíš nad potřeby města Jičína, musíš skončit. Řadu let mě to opravdu bavilo, pak už se projevovala únava, ale věděl jsem, že má smysl za to bojovat a že je to dobrá věc.

Starosta Jiří Liška se na posledním veřejném řízení vyjádřil poměrně smířlivě. Řekl, že kdyby šlo o stanici s menší kapacitou a dále od zástavby, šlo by nad záměrem uvažovat.
Říkám k tomu: dobře. Dejme si odpočinek, ať emoce ochladnou a začněme se o tom bavit od začátku. Nemusím u toho už sedět já, ať to zkusí vyjednat někdo jiný. Třeba vysvětlí lépe, že těmto projektům se všude po Evropě i České republice, třeba i ve Vyškově a Žďáru nad Sázavou (viz HN 18.4.), daří a že jsou na ně pozitivní ohlasy. Jsem rád, že starosta uznal, že to svůj smysl má. Samotné město by z toho těžilo výhody. Chtěli jsme mu nabídnout, že budeme dodávat teplo za třetinovou cenu nebo určité období zdarma nebo organizovat sběr bioodpadu. Výhody projektu měly zůstat doma, v našem městě.

Ale v kontrastu s tím na stejném veřejném jednání vystoupil jiný zastupitel, Ladislav Brykner. Vyjádřil se ve smyslu, že odmítá jakoukoliv bioplynovou stanici v blízkosti Jičína. A vysloužil si potlesk.
Pana Bryknera vidím jako člověka, který lidi zaujme. Jeho názory jsou velmi často zbytečně vyhrocené, až militantní, založené na několika výkřicích a nepodložených zprávách, kterým snad i on sám je ochoten uvěřit. Je to bijec, který se vždy pro něco nadchne, aniž by tomu do hloubky rozuměl. Nechci ho kritizovat, jenom mě překvapuje, že člověk, který má ambice být v Jičíně veřejné činný, se tak moc vyhrocuje a jde po povrchu věcí. Měl jsem s ním po návštěvě bioplynové stanice v Rakousku osobní setkání a zeptal jsem se ho: Pane Bryknere, bylo to venku cítit. On odpověděl, že venku nebylo, ale uvnitř to bylo hrozné. Řekl jsem mu, že o vnitřek přeci nejde. Zůstal u toho.

Zápach byl jedním z hlavních protiargumentů odpůrců. Ale bylo jich více. Třeba příliš velká kapacita bioplynové stanice. Říkalo se, že by se přece nemohla naplnit, ani kdyby byl odpad svážen ze širokého okolí. Můžete se k tomu vyjádřit?
Odpůrci hledali různé argumenty. Ve finále to skončilo na absurdním sporu, zda jde o výrobnu energie, nebo zpracovnu odpadů jako třeba skládka. Tomu předcházela kritika o nevyřešené dopravě především ze Semil. Ale vždyť nákladní automobily s odpadem už teď po městě jezdí, i dnes se odpad sváží. Co se týká kapacity, v roce 2009 jsme udělali studii o produkci biodopadů v okrese Jičíně a nejbližším okolí. Došli jsme k číslu necelých 60 tisíc tun bioodpadu ročně. A my jsme kapacitu zařízení stanovili na 20 tisíc tun.

Kapacita tedy byla podle vás pod odpadní produkcí okresu?
Ano.

Oponenti tvrdí pravý opak.
Protože došli k tomu, že si musí argumenty konstruovat, a to tak, aby strhli pozornost některých občanů a udělali z toho politické téma. Pan Brykner třeba přišel s vtipným názorem, že Jičín zaplaví miliony much. Nechali jsme si vypracovat studii, ze které jasně vzešlo, že moucha není tak hloupá, aby opustila stanici a přeletěla do obytných oblastí. Proč by opouštěla místo, kde má potravu? Odpůrci byli třeba i schopní obrátit směr větru, jakoby všechny proudy na světě vanuly na sídliště Na Jihu. Další dezinformací je, že došlo v lokalitě bývalé mlékárny ke změně územního plánu, ve skutečnosti nedošlo. Byla to plocha výroby a skladování a tou zůstala i v novém územním plánu od roku 2010. Podívejte se a porovnejte.

Jak by vypadalo vykládání materiálu?
Nákladní auto by přijelo, projelo by dveřmi. Za ním by se zaklaply, otevřely by se další dveře a až za nimi by byl náklad složen. Vzduch z haly je v této technologii neustále odsáván přes filtry. Ven jde čistý vzduch.

Svozová vozidla by byla uzavřená?
Realita dneška: Bioodpad putuje v běžných popelářských vozech, protože je součástí komunálu. Obtěžuje vás nějaký zápach? Bioodpad měl být převážen speciálním autem s dvojitým dnem, uzavřením a speciálním výklopem, aby tekutiny nekapaly. To se bavíme o bioodpadech vyprodukovaných lidským metabolismem. Potom ale je ještě jiný druh bioopadu, třeba prošlé potraviny ze supermarketů nebo restaurací. To se převáží na normálních paletách v nákladních automobilech. Na všechny argumenty jsme adekvátně reagovali. Nechali jsme si zpracovat pachovou studii na provoz bioplynky. Po stížnostech, že by auta musela jet přes Jičín, jsme vypracovali náhradní svozovou trasu přes Valdice, Radim a na obchvat. Jediné auto tímto směrem za den.

Co teď bude s objektem mlékárny?
Objekt je ve vlastnictví společnosti Bio Jičín, která patří manželům Marouškovým, společníkům firmy Orchideus. Těžko se mohu vyjadřovat, co s objektem bude.

Vedení města o projektu od začátku vědělo?
Nebyli jsme hloupí, mlékárnu jsme koupili s vědomím odboru územního plánování. Věděl to starosta Martin Puš, tajemník Peter Bareš, někteří úředníci a zastupitelé. Řešilo se to od roku 2007.

Čekali jste, že se kolem projektu strhne taková hysterie?
To opravdu ne. Moje představa byla, že v roce 2010 bude postaveno a v roce 2011 pojedeme. Stále je možnost projekt oživit, ještě je šance, že si město uvědomí všechna pozitiva. Pojďme se o tom pobavit. Dohodněme se třeba o jiné lokalitě. Je to budoucnost, nezahazujme ji.