Ocenění od královny Alžběty převzal za svoji dobrovolnou činnost, která zahrnuje především práci s romskými dětmi a přistěhovalci. 

Besedu s Petrem Torákem zorganizoval jeden z kaplanů věznice Pavel Zvolánek. „Vloni jsem slyšel o krásném příběhu Toráka, který mě velmi zaujal. Jeho životní cesta mi připadá jako velká motivace pro odsouzené. Vězni potřebují vzor, musí vědět, že mohou začít znovu a jinak," prozradil nám důvody konání akce Zvolánek.

„Pavel Zvolánek mi zavolal a pozval mě do věznice. Je to pro mě velká příležitost. Ještě nikdy jsem v takovémto prostředí nepřednášel. Můj příběh je důkazem toho, že když opravdu chceme, dokážeme v životě i nemožné. Sám vím, jak je občas těžké se přes překážky dostat," sdělil poselství přednášky Torák, který se o své místo ve společnosti musel opravdu doslova poprat. Nikdy to neměl jednoduché a možná i lidé, kteří ho shazovali, byli jakýmsi hnacím motorem na jeho trnité cestě.

„Odešli jsme z Čech kvůli častým útokům na naši rodinu. Táta už měl dost věčného ponižování. Moje učitelka se dokonce snažila přesvědčit mé rodiče, aby mě dali do zvláštní školy, což by můj otec nikdy nedopustil. Proto mi zaplatil soukromé studium, které jsem úspěšně zakončil. V Anglii to bylo úplně jiné. Velkým šokem pro mě například bylo, když jsem šel po parku a lidé mě bez problému normálně zdravili," popisuje Torák své těžké začátky.

Besedy se zúčastnilo okolo čtyřiceti vězňů. Jejich účast byla zcela dobrovolná. „Výběr účastníků mají na starosti kaplani. Zaměřili jsme se především na ty, kteří mají brzy opustit brány věznice, ale také na romské vězně," vysvětluje výběr odsouzených Pavel Zvolánek. A účast byla opravdu velká. Jen málokdo si tuto příležitost nechal ujít.

„Jsem velmi rád, že vás přišlo tolik a doufám, že pro vás má slova budou alespoň něco znamenat," poděkoval Petr Torák přítomným.
Dá se jen těžko odhadnout, zda si přítomní vězni vezmou jeho slova k srdci, ale sama za sebe mohu říct, že příběh tohoto výjimečného člověka je opravdu velmi silný. Jen málokdo v sobě najde odvahu čelit všem životním zkouškám se vztyčenou hlavou tak jako Petr Torák. „Život není spravedlivý, to je prostě fakt, ale my sami rozhodujeme o tom, jaký bude," říká Torák na závěr.