Ve dnech 17. – 20. listopadu se uskutečnil 45. ročník turistické akce „Za posledním puchýřem", která se koná na závěr sezony vždy na některém místě v naší republice. Letos se akce uskutečnila v Lázních Bělohradě a byla, s ohledem na čtvrteční státní svátek, čtyřdenní. Pořadatelem byl odbor KČT Lázně Bělohrad za spolupráce odborů Nová Paka, Hořice, Ostroměř a Pecka.

Účastníci z celé republiky i ze zahraničí začali na prezenci do Lázeňského hotelu v Lázních Bělohradě přijíždět již ve čtvrtek dopoledne. Pro necelých 800 účastníků pořadatelé zajistili ubytování v hotelích a ubytovnách, ve škole a sportovní hale pak ve vlastních spacích pytlích na podlaze. Největší zájem byl o ubytování typu ubytovna. Mnoho dalších účastníků si zajistilo noclehy samo. V Lázních Bělohradě a na Pecce nebyla v termínu akce jediná volná postel.

Zahájení proběhlo v komorním prostředí hotelu U Kapra za účasti zástupce kraje Otakara Rumla, starosty Lázní Bělohradu Pavla Šubra, vedení Klubu slovenských turistů a vedení Klubu českých turistů v čele s předsedou Vratislavem Chvátalem.

Ze čtvrtečního programu si účastníci mohli vybrat pětikilometrovou vycházku k poutnímu kostelíku na Byšičkách, exkurzi do novopackého pivovaru nebo si vyzkoušet bazén v areálu bělohradských lázní. Nečekaně velký zájem byl o komentovanou prohlídku města. Večer pak účastníci zaplnili kulturní sál hotelu Grand při turistickém promítání.

START I NA PECCE
Na nádvoří hradu Pecka si vyznavači zimního táboření postavili své stany. Celkem jich tam tábořilo dvacet šest v devatenácti stanech.

V pátek se většina účastníků rozjela na zájezdy do Jestřebích hor, a hlavně do polského příhraničí do míst, kam by se jinak těžko samostatně dostávali. Pro ostatní byla připravena pěší trasa do města kamenné krásy Hořic.

Hlavním srazovým dnem byla sobota, bohužel, s nejhorším počasím. Od rána pršelo slabě či silněji, ale vytrvale. I tak se na trasy dlouhé od 10 do 50 km přišlo prezentovat přes 1000 účastníků. To nikdo z pořadatelů nečekal. Přijeli zájezdovými autobusy. České dráhy posílily dopravu přidáním dalších vagónů. Velká část účastníků využila možnost občerstvení na Bukovině a v Dolním Javoří, které zajišťovali bělohradští hasiči.

S ohledem na velké množství bláta a deštivé počasí hodně účastníků zvolilo nejkratší desetikilometrovou trasu, a tak autobus, který pendloval mezi Lázněmi Bělohradem a Peckou, jezdil v půlhodinových intervalech plně obsazen oběma směry, protože start nebyl jenom v Lázních Bělohradě, ale i na Pecce.
Několik účastníků vyběhlo na jedenáctikilometrovou trasu v rámci Běžecké turistiky.

PROHLÍDKA MĚSTA
Odpoledne se pro velký zájem uskutečnila ještě jedna mimořádná komentovaná prohlídka města, opět za hojné účasti. Mnoho účastníků využilo možnost prohlídky hradu Pecka. Mimořádně až do osmnácti hodin byl otevřen bělohradský Památník K. V. Raise. Otevřena byla i hořická Masarykova věž samostatnosti a rozhledna na Hořickém chlumu. O delší trasy však nebyl tak velký zájem.

Samostatnou kapitolou byla Puchýřovská zábava, která se konala v plně obsazeném kulturním sále U Militkých v Nové Pace.

Předání štafety pořadatelům z Bučovic na jižní Moravě (na snímku vlevo) se zúčastnili starostové měst Lázně Bělohrad, Nová Paka a přijel dokonce i starosta z Bučovic. Účastníky pozdravil předseda Klubu slovenských turistů pan Dragoň. Účast vedení Klubu českých turistů byla samozřejmá.

V neděli ráno vysvitlo účastníkům i sluníčko, a tak stovka turistů ještě vyrazila na jedenáct kilometrů dlouhou trasu do Ostroměře, kde si většina stačila před odjezdem domů ještě prohlédnout Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana.

Akce byla náročná na logistiku, protože více než polovina účastníků byla ubytována na Pecce, ale i tu zvládli pořadatelé na jedničku, jako i všechny ostatní služby.

I přes deštivé počasí se akce zúčastnilo neskutečných 1960 účastníků, což je jedna z nejvyšších účastí za 45 let konání této akce. Pouze v Poličce v roce 2002 bylo účastníků něco více a v Lázních Bělohradě v roce 2001 bylo také přes devatenáct set účastníků.

Poděkování si zaslouží početný organizační štáb. Za podporu je třeba poděkovat především městu Lázně Bělohrad, dále městům Hořice, Nová Paka a městysu Pecka. Poděkování si zaslouží Královéhradecký krajský úřad, vedení KČT a všichni sponzoři včetně OZP. Na úspěšně zvládnuté akci se podílela i cestovní kancelář Hoška Tour. (tz)