Sladké srdce pro domov seniorů, tak je pojmenovaná akce spolku Srdcekvítek, jehož předsedkyní je Michala Militká. Ta má vydatnou pomoc v Janu Pernerovi, Anetě Jodasové a Šárce Bernardové.

Spolek se ve svých aktivitách zaměřuje zejména na hendikepované děti, které potřebují finanční výpomoc. Michala, která pracuje jako asistent ve Speciální škole v Jičíně, stála nejen u zrodu spolku, ale v současnosti stojí i na druhé straně bariéry. Chodí vypomáhat jako dobrovolnice do packého domova seniorů. Jaké jsou její zkušenosti, jak vnímá seniory, kterým chybí kontakt s rodinami?

„Dlouhé odloučení je na klientech patrné. Jejich psychická stránka je horší než fyzická. Personál se snaží dávat uživatelům maximum, ale nenahradí jim kontakt s rodinou. Pro seniory je to složité období, navíc se nemohou spolu setkávat, stěhují se kvůli izolaci ze svých pokojů. Je to opravdu náročné,“ popisuje Michala současný stav v novopackém domově.

Sama přitom dobře ví, jak je vyčerpávající pracovat dvanáct hodin v oblecích, štítech a respirátorech. A tak vznikl nápad ošetřovatelky a zdravotní sestry za jejich namáhavou a obtížnou práci nějak odměnit, poděkovat jim.

„Každý týden bude náš spolek doplňovat jejich energii donáškou sladkého potěšení. Lidé nám mohou pomoci příspěvkem padesáti korun nebo jakoukoliv částkou, kterou pošlou na účet spolku. Číslo účtu je 2901771063/2010. Do poznámky napište Sladké srdce,“ přibližuje, jak mohou lidé reagovat.

„První sladký doping budeme díky sponzorskému daru odevzdávat už ve středu. Děkujeme za jakoukoliv pomoc a podporu,“ vzkazuje Michala Militká dárcům.

zámek Humprecht
Návštěvníky zámku Humprecht nahradí stavební dělníci

Veřejnost může poděkovat personálu také prostřednictvím vzkazu, který vhodí do schránky na podloubí u hotelu Centrál. Doputuje k adresátům společně se sladkostmi.

„Jsme velice vděčni za jakoukoliv pomoc i dárky. Nyní nám vypomáhá osm dobrovolníků, dvě zdravotní sestry z Tmavého Dolu a v úterý k nám nastoupila sestřička z Vrchlabí. Velice nám po personální stránce pomáhá krajský úřad,“ reaguje ředitel domova Vladimír Šimek, kterého aktivita místních velice potěšila.

Odměnit se zdravotníkům za jejich práci sladkým pokušením se rozhodla už na jaře také novopacká střední škola gastronomie a služeb. Dortíky a zákusky předala personálu hradecké nemocnice. Nyní, kdy je na zdravotníky vyvíjen enormní tlak, přispěchala s dárcovstvím znovu.

„Protože naši učňové nemohou kvůli epidemie do dílen, tak se úkolu zhostily naše mistrové,“ sděluje ředitel školy Petr Jaroš, kterého potěšilo, že se záměr setkal s pozitivní odezvou.

V minulém týdnu škola zákusky povzbudila zdravotníky v Hradci Králové a také v jičínské nemocnici.

Náklady na výrobu cukrářských pamlsků hradí personál školy z vyhlášené dobrovolné sbírky. Minimálně do Vánoc chce v iniciativě pokračovat.