Některá zařízení už dvouměsíční volno vyhlásily. Například v Sobotce se dveře základní školy zavřely za zdejšími žáky už v pátek.

Škola ukončila docházku o dva dny dříve kvůli plánované výměně oken v původní části budovy a zateplení půdy.
Děti prodloužení prázdnin přivítaly s jásotem.

„Je to určitě fajn," přiznal deváťák Lukáš Král, který se chystá do Boleslavi na ekonomickou školu. „Druhé pololetí bylo odfláklejší, měl jsem tři dvojky. Loučení se spolužáky bylo trošku těžké, dojemné, bude se mi po nich stýskat," přiznal.

Osmačka Štěpánka Kubištová při vlastním hodnocení přiznává, že se mohla více snažit, ale rodiče ji prý určitě pochválí. O prázdninách pojede na tábor. Spolužačka Adéla Karlová je se sedmi dvojkami rovněž spokojená. Také se chystá na tábor a na konci prázdniny vycestuje s rodiči na dovolenou. Další spolužačka Kristýna konstatuje, že známky nic moc. O tom, kam půjde dál po škole zatím nepřemýšlela. Těší se na dovolenou do Chorvatska, léto si také užije s kamarády.

Matěj Tondr k hodnocení podotýká: „Mohlo to být lepší, o prázdninách budu doma." Kryštof Najman z 8.B přinesl několik trojek. „Chtěl bych zkusit ve škodovce elektrikáře," říká o svých plánech. Prázdniny má přesně rozvržené. První měsíc bude rozvážet letáky, pak bude odpočívat.

Pohled z druhé strany

„Budou to perné prázdniny. Kvůli Šrámkově Sobotce musíme zabezpečit provoz ve škole na prvních čtrnáct dnů. To už budou stavebníci zateplovat půdu a vyměňovat okna ve druhém patře, po Šrámkově Sobotce pak první patro a přízemí. Čeká nás také malování, mytí oken a úklid. Učitelé museli vystěhovat kabinety a během prázdnin musí všechno nastěhovat zpět. Takže léto pro nás bude opravdu náročné," domnívá se ředitelka školy Jana Knapová (na snímku ve fotogalerii).

Školní rok hodnotí pozitivně. „Vedle prvořadého základního vzdělávání jsme zvládli řadu akcí. Otevřeli jsme arboretum, měli jsme úspěšný vánoční jarmark, kde jsme peníze věnovali jedné dívčině po operaci mozku. Pořádali jsme mimo jiné úspěšnou zahradní slavnost. Ale není všechno ideální. Řešili jsme veliký problém,a to najít aprobovaného matematika. Podařilo se, v září k nám nastoupí nová paní učitelka z Ostravy," konstatuje ředitelka. Na Moravě je prý přebytek učitelů matematiky, zatímco v Čechách chybí. „Je to chyba systému a určitě by se tu měla zjednat náprava. Ale to nezáleží na nás, ale na ministerstvu školství," podotýká Jana Knapová.