"Před půl desátou vyjížděli záchranáři spolu s lékařem do jedné z obcí na Jičínsku, kde jejich pomoc potřeboval dvaasedmdesátiletý senior. Ten byl nalezen policisty prochlazený mezi poli v bahnitém terénu," popsali první noční výjezd. Rozmáčený blátivý terén prověřil zkušenosti a řidičské schopnosti záchranářky, která seděla za volantem sanitky. Nakonec se jí ale podařilo i v těžkém terénu dostat až nemocnému. Muž nevěděl, jak dlouho se venku pohyboval, v teplotách kolem nuly mu ale hrozilo závažné podchlazení. Zároveň s vyšetřením mu proto záchranáři poskytli také tepelný komfort a následně jej dopravili do jičínské nemocnice.

Tradiční Divovánoce se letos kvůli přísným opatřením uskutečnily v hodně okleštěné podobě. Přesto byly kouzelné.
FOTO: Do komnat Lodžie se po roce vrátily divy Vánoc

O několik hodin později, krátce před pátou ráno, si zdravotníky zavolala na pomoc čtyřiašedesátiletá žena s tím, že její manžel v jejich jičínském bytě náhle zkolaboval. "Ihned po příchodu záchranářů s lékařem se rozezněl alarm čidla přítomnosti oxidu uhelnatého, kterým jsou vybaveny všechny posádky ZZS KHK. Zdravotníci okamžitě prostor odvětrali a v již bezpečném prostředí poskytli pomoc jednasedmdesátiletému muži," uvedli.

Zatímco se zdravotníci věnovali ošetřování muže, objevily se příznaky otravy i u jeho manželky, jejíž zdravotní stav se začal náhle komplikovat. Na místo proto musela vyrazit také druhá záchranářská posádka. Oběma manželům poskytli zdravotníci potřebnou péči včetně podání kyslíku a odvezli je k dalšímu léčení do jičínské nemocnice.

Vizualizace D35 ze Sadové do Hořic
Obce stáhly odvolání proti stavbě D35. Může se začít, řekly po kompromisu s ŘSD

Přivolaní hasiči na místě zjistili, že smrtelně nebezpečný jedovatý plyn uniká z kondenzačního kotle. Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který lidské smysly nedokáží odhalit. Jeho únik v uzavřené místnosti je proto zvlášť nebezpečný. Odborníci proto doporučují pravidelně kontrolovat tepelné spotřebiče a dodržovat zásady bezpečného používání, případně zakoupit speciální čidla. V případě otravy je pak důležité místnost důkladně odvětrat a pokud možno zhodnotit stav vědomí a dýchání postiženého. Záchranáři vybízí lidi, aby v případě jakýchkoliv nejasností kontaktovali operátory na lince 155.