Pecka je považována za nejtajemnější hrad v regionu Českého ráje. K jeho historii se váže celá řada tajuplných pověstí a povídaček. V pátek 30. září se na Pecce sešli příznivci regionálního folkloru s předsedou Jičínské besedy Pavlem Kracíkem, aby se dozvěděli historii zazděné osoby v hradní bráně z dob, kdy hrad spravoval polopoustevnický mnišský řád kartuziánů.

O den později na první říjnový podvečer poodhalil hrad Pecka příběhy ukryté za hradbami znovu, tentokrát na tradičních večerních kostýmovaných prohlídkách nazvaných Tajuplný hrad Pecka. V každé místnosti hradu i sklepení čekaly na návštěvníky hrané scény ze života na hradě v dobách Kryštofa Haranta a jeho ženy Anny Salomény. Dobrodružné příběhy postupně odhalovaly děsivý příběh o lásce, žárlivosti a smlouvách s temnými silami. Zároveň se tak děti a dospělí zajímavou formou dozvídali reálie z období třicetileté války na Peckovsku.

Senátoři pro obvod Jičínsko a Nymbursko
Jičínský obvod zastupovali zatím tři senátoři. Podívejte se kteří

Na události se kromě hradního osazenstva podíleli také herci v čele s už tradičním Kryštofem Harantem v podání frýdlantského nadšence Zdeňka Kočovského. Kostýmy dodala půjčovna ze Dvora Králové. "Já myslím, že se to povedlo. I když je ošklivé počasí, přišlo dost lidí, i velké skupiny. Většina programu se navíc odehrává pod střechou, to je výhoda. Jen je škoda, že tu po prohlídce s námi kvůli dešti nestráví víc času," okomentoval průběh akce i nepřízeň počasí kastelán Jan Murdych. Nakonec na večerní tajuplné prohlídky přišlo okolo tří set lidí.