Uzavírají nevýhodné smlouvy, půjčují peníze zdánlivým kamarádům a sami se potýkají s nemalými dluhy. V takto složitých případech je nutná právní pomoc. Pro nemajetné klienty jičínského střediska PDZ, však poskytuje zdarma právní poradu jedna z advokátních kanceláří.

Právní porady
Dle České advokátní komory je každý občan oprávněn obrátit se na kteréhokoliv advokáta v regionu východních Čech s žádostí o poskytnutí bezplatné právní porady. Ta má charakter krátké informativní schůzky a advokát je k poskytnutí takovéto právní služby povinován. V praxi to není vůbec snadné využít, už vzhledem k vytížení advokátů v této nelehké době. „Pokoušeli jsme se oslovit některé advokáty, ale bez úspěchu," říká Marek Fiala, vedoucí jičínské pobočky PDZ, a pokračuje: „Případ jednoho z mých klientů mě dovedl pro radu do advokátní kanceláře Knob a Plíšek. Byl jsem příjemně překvapený vstřícností a především kvalitním poradenstvím. Proto jsme advokátní kancelář požádali o spolupráci."

Po půl roce proběhly čtyři konzultace ve prospěch klientů PDZ. Pro sociální pracovníky je takové poradenství velice důležité. Jejich právní znalosti nestačí na zapeklité případy. Klienti nemají peníze na zaplacení právníků, kteří se v právním systému vyznají.

Příběh za všechny
Nemocný klient, říkejme mu František, si hodně půjčoval. A finanční společnosti mu ochotně půjčovaly. Alespoň zpočátku. U některých společností měl František dvě a víc půjček současně. Jak rostlo Františkovo zadlužení, bylo půjčování peněz obtížnější. Už se vědělo, že František dluhy nesplácí. V posledních letech už František uzavíral jen smlouvy o obstarání finančních služeb. Finančním společnostem platil předem za to, že mu seženou někoho, kdo mu půjčí. Jednáním v duševní poruše se František zadlužil tak, že aktuálně jeho dluh převyšuje celkem milion korun.

Spousta půjček
Pracovník o. s. Péče o duševní zdraví doposud dohledal jeho 19 peněžitých závazků. Přitom František je nemajetný. Má jen plný invalidní důchod s exekucí. Pro řízení před soudem Františkovi ustanovuje advokáty zdarma soud. V jiných řízeních už tomu tak není. Na právní poradu za úhradu František peníze nemá. Díky tomu, že výše zmíněná jičínská advokátní kancelář podporuje o. s. Péče o duševní zdraví právní poradou nemajetným uživatelům služeb, je i pro Františka právní pomoc dostupná.

Více se dozvíte kdykoliv na webových stránkách http:// www.pdz.cz/ nebo https: //www.facebook.com/ Pece. o.dusevni.zdravi ⋌
⋌Leona Hovorková, manažerka