Už od pozdního odpoledne je jasné, že právě oni jsou černým koněm letošních komunálních voleb, když se s přehledem vyšvihli na druhé místo a výrazně tak oslabili dosavadní vládnoucí koalici. "Jsem příjemně překvapen. Teď uvidíme, co dál…" říká ještě před vyhlášením výsledků jejich lídr Jan Zachoval. Napjatou atmosféru u stolu asi v půl desáté večer náhle střídá rozruch a hlasité debatování. Už to tam je!

Na kompletní volební výsledky si Jičínští počkali až do tmy. Dlouhé hodiny zbýval jediný okrsek do vyhlášení rozdělení zastupitelských křesel, které bude v následujících dnech klíčové při sestavování koalice. V tuto chvíli je už jasné, že opět s přehledem vyhrálo hnutí ANO se současným starostou Janem Malým. "S panem starostou už jsme mluvili, volali jsme mu a gratulovali k vítězství. Domluvili jsme si na zítra schůzku, na které budeme jednat o budoucím složení radnice. Ještě není nic jisté, ale mám v plánu jednat se všemi," říká Zachoval.

close Na rozdělení mandátů čekali Jičínští napjatě až do půl desáté. V restauraci Pod Kaštanem aktualizovali zástupci kandidujících stran volební web společně. info Zdroj: Deník/Kateřina Chládková zoom_in Na rozdělení mandátů čekali Jičínští napjatě až do půl desáté. V restauraci Pod Kaštanem aktualizovali zástupci kandidujících stran volební web společně.

Letos je do voleb vedl poprvé a hned zaznamenal historický úspěch. Patriotům se podařilo ukořistit čtyři mandáty. Dosud měli v zastupitelstvu pouze dva. A tak se Pod Kaštanem slaví. Patrioty a sportovce přišli pozdravit i jejich dosavadní kolegové opozice. Za ODS se ukázal Ladislav Brykner a Petr Šindelář zastoupil Jičínský demokratický klub. Bujará párty se ale nekoná. Už nyní novopečeným i staronovým zastupitelům šrotují v hlavě myšlenky na následující dny a sestavování vládnoucí koalice.

Vzhledem k volebním výsledkům, podle kterých výrazně oslabily strany dnes už bývalé vlády (Sdružení pro Jičín a Volba pro město a ze zastupitelstva úplně vypadla TOP 09), čekají jičínské politiky ještě perné chvilky a složitá vyjednávání. V uplynulých týdnech se po posledním jednání zastupitelstva situace v jičínské politice ještě více vyostřila kvůli kontroverzní směně městských pozemků s podnikatelem Ladislavem Komárkem a sporné změně územního plánu těchto pozemků v jeho prospěch. Na obou stranách barikády proto panuje opatrnost ohledně oslav - zdaleka ještě není vyhráno. "Vůbec nechci předbíhat, dokud nevíme, jestli se nám podaří sestavit koalici," byl ve vyjádřeních opatrný i starosta Jan Malý.

Podle Petra Lisého, nového zastupitele Patriotů, se ovšem hnutí už před volbami rozhodlo vyslechnout všechny a jednat s nimi. "Je logické, že jako druzí budeme jednat s vítězem. Už před volbami jsme se domluvili, že budeme jednat se všemi, tak uvidíme, co z toho vyplyne," dodává. Se zástupci ANO mají sraz už v neděli odpoledne.

Pro mnohé nečekaný úspěch Patriotů kartami zastupitelstva pořádně zamíchá. Svou roli bude hrát také roztříštění zastupitelů mezi celkem sedm hnutí, i to by mohlo mít vliv na sestavování nové vlády, která na svou stranu potřebuje získat minimálně jedenáct zastupitelů.