„O takových místech, která navíc nejsou ani v zákoně, my nerozhodujeme. Vyjadřujeme se pouze k těm, co mají oporu v nějaké normě, jako jsou například rezervace pro invalidy,“ uvedla tisková mluvčí okresního ředitelství Policie ČR v Jičíně Hana Klečalová.

Ani úřady jednotlivých měst a obcí, supermarkety, zdravotnická střediska, kulturní zařízení, sportovní areály nemají místa vyhrazená pro parkování vozidel žen s dětmi .

Ředitelka Oblastní nemocnice Jičín ing. Dana Kracíková na náš dotaz uvedla: „U nás pro matky s dětmi parkovací místa vyhrazena nejsou, ale je jich dostatek. Vzhledem k tomu, že je dostatek volných ploch i směrem k Čeřovce, neměl by být žádný problém.“

Nemocnice nyní prochází rekonstrukcí a přestavbou, takže se její část změnila ve staveniště. „Vzhledem ke stavebním pracím je situace nyní trochu komplikovaná, ale to se po dokončení zase dostane do normálu,“ dodala paní ředitelka.

Parkoviště u supermarketů jsou natolik rozsáhlá, že lze vždy nalézt místo pro zaparkování. Letmou anketou Deník zjistil, že ani maminky – řidičky zvláštní místa nevyžadují. „Tam, kam s děckem jezdím, místo vždy najdu a s parkováním nemám velké problémy,“ uvedla Jana Havlíčková. Potíže se mohou sporadicky vyskytovat u ordinací lékařů dětí a mládeže.

Podle názorů mnohých respondetů je důležitý dostatek parkovacích míst pro každého. Tento názor potvrdila v závěru rozhovoru i ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně.

Eva Pudlowská