Letos přicestuje do naší republiky 50 studentů, kteří by se měli s pomocí dobrovolníků (absolventů AFS programů) seznámit se základními zvyky naší kultury, připravit na nástup do nové školy, poznat hostitelskou rodinu. Mnozí studenti nikdy v životě nepekli buřty a nepoznali sníh, není pro ně lehké získat nové přátele, naučit se jejich řeč, stát se jedinci mezikulturně zdatnými a citlivými. Právě dobrovolníci a studenti soustředění nyní na Pařezu se snaží najít cestu k sobě, k prostředí, kde žijí či budou žít.

 



Informace Kláry Kutišové


Dovoluji si Vás informovat o akci, kterou naše sdružení pořádá v rekreačním zařízení Pařez u Jičína od 30. srpna do 2. září 2007.

Dovolte mi, prosím, seznámit Vás tak se vzdělávacím programem AFS pro středoškolské studenty, který jako nezisková vzdělávací organizace - občanské sdružení AFS Mezikulturní programy - v České republice ve spolupráci se školami a hostitelskými rodinami uskutečňujeme již 10 let.
Kořeny naší organizace sahají až do počátku minulého století, první výměnný program se uskutečnil v roce 1947, tehdy bylo zapojeno i Československo a na zkušenou s AFS vycestovala i paní Jara Moserová, pozdější zakladatelka AFS v ČR. Z celkem pochopitelných důvodů AFS ve své činnosti nemohlo pokračovat a revitalizovalo se na počátku 90. let, později coby občanské sdružení.
AFS je součástí velkého mezinárodního systému AFS Intercultural Programes s více než padesátiletou tradicí, poskytujícího především mladým lidem mezikulturně vzdělávací příležitosti ve více než 55 zemích celého světa.
Pro Vaši informaci uvádím: celkově za dobu fungování naší organizace z vycestovalo s AFS bezmála 570 studentů a přicestovalo přes 600 středoškoláků.
Na školní rok 2007-8 do ČR přicestuje kolem 50 studentů ze Severní, Jižní, Střední Ameriky, asijských zemí, Evropy či Japonska. Všichni absolvují školní docházku, bydlí v hostitelských rodinách, které pro ně ochotně otevřou dveře svých domovů.
.
Akce v Pařezu u Jičína patří do kategorie povinných orientačních soustředění. Naši dobrovolníci (absolventi AFS programů) seznámí studenty se základními zvyky naší kultury, připraví je na nástup do nové školy, na seznámení s hostitelskou rodinou a na období adaptace a tzv, kulturního šoku.Mělo by přicestovat celkem 54 studentů, kteří se rozhodli zkusit na vlastní kůži žít v jiné zemi (mnozí z nich nikdy nepekli buřty a neviděli sníh), naučit se její řeči, zvykům, získat nové přátele, rodinu, mnohdy vztahy na celý život a v neposlední řadě se stát jedinci mezikulturně zdatnými a citlivými.

Snažím se najít nové cesty, jak zviditelnit organizaci a umožnit tak lidem seznámit se s AFS a ideálně se i zapojit. Moc ráda Vás přivítám na orientačním soustředění a představím Vám naše studenty z celého světa a dobrovolníky, bez nichž bychom nemohli zdárně fungovat.