Červenec byl totiž podle statistik památkářů naopak nadprůměrný. A kasteláni zdůrazňují, že v horkém počasí se dá ve sklepeních slušně ochladit.

Harantův hrad teď trochu strádá

Z oslovených pamětihodností zažívají v těchto dnech největší propad na Pecce, která leží trochu stranou nejvíce navštěvovaným oblastem. „Obvykle nám v létě chodí tak 250 lidí denně, přičemž je to tak stejné ve všední den i o víkendu. Teď máme tak 150 návštěvníků denně," říká Jan Murdych, nový kastelán. Přitom na hradě je prý příjemně. „V místnostech je pořád ještě chladněji než venku, a ve sklepení je dokonce sedmnáct stupňů," láká Jan Murdych.

Slabší srpen,
skvělý červenec

Méně lidí je teď i na Troskách, i když pořád to je přes tisíc denně. Srpnový propad navíc může vyrovnat velmi silný červenec. Loni přišlo necelých 28 tisíc lidí, letos o téměř pět tisíc více. Dobrý byl i květen. Tolik statistiky NPÚ.

Na jiné významné gotické památce, na Kosti, jsou letos v podprůměru. I tak ale jen o minulém víkendu dorazilo 1410 návštěvníků. Hrad je láká i na četné kulturní akce a další zážitky, jako jsou stará řemesla.

Na Humprechtu úbytkem netrpí

Nedaleký Humprecht si prý návštěvnost drží. „Těší mě, že si k nám lidé i přes horké počasí cestu najdou. Návštěvnost je přibližně stejná, jako loni," praví Jana Faměrová, kastelánka. Teplo se drží hlavně v podkroví vysoké stavby. „Tady dole máme příjemně," říká kastelánka.

Zásadní propad nemají ani ve Starých Hradech. „Minulý víkend přišlo přes 1400 návštěvníků, v lepším počasí to bývá tak o sto více," říká Rudolf Suk, který s manželkou hrad vlastní a provozuje. I on doporučuje ochladit se v hradním sklepení. Jak manželé Sukovi píšou na svých stránkách, jejich cílem je zaujmout co nejvíce turistů. Hrad se tak soustředí na rodiny s dětmi a láká je různé pohádkové postavy a další atrakce.

Jičínský zámek, v němž sídlí Regionální muzeum a galerie, na tom také není špatně. Po dvou slabších letech se prý vrátilo na dřívější počty návštěvníků. V muzeu v létě se dobře prodávají rodinné lístky, galerie přitahuje spíše dospělé zájemce.    Michal Zikmund