VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy žádat o povolení?

NOVÁ PAKA - Novopacký odbor životního prostředí je v současnosti doslova obležen tazateli, kteří se zde informují, zda potřebují nové povolení k odběru vody ze studní a jejímu vypouštění.

4.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Reprofoto: DENÍK/Iva Kovářová

Na novopackém odboru životního prostředí se v těchto dnech dveře netrhnou. Lidé se sem přicházejí poradit, zda potřebují nové povolení k odběru vody ze studní a jejímu vypouštění.
„Nový vodní zákon stanovuje, že všechna povolení k odběru povrchových a podzemních vod, vydaná podle platných předpisů, pozbývají dne 1. ledna 2008 platnosti. Toto nařízení se netýká jednotlivých domácností, které využívají vodu pro svoji potřebu a mají studny zřízeny před rokem 1955, nebo byl odběr vody povolen po roce 1955 podle platných předpisů, a vodu odebírající občané se mohou povolením prokázat. Ti by pak měli do 30. června požádat o prodloužení platnosti. Kdo doklady nenajde, nebo je nevlastní, musí zažádat o vydání povolení. Když tak neučiní, dopouští se přestupku,“ vysvětluje šéf odboru Ivan Vokatý.
Všechna povolení k odběru vody, vydaná podnikatelským subjektům nebo organizacím výhradně k jiným účelům než k zásobování domácností, zanikají k 1. lednu roku 2008.

Zájem veřejnosti

Konstatuje, že na odbor přichází spousta lidí, kteří vůbec netušili, že musí nějaké povolení vlastnit, a pak je hodně těch, kteří se chodí pro jistotu informovat. Nyní zde zpracovávají zhruba tři sta žádostí.
Obdobné je to s vypouštěním vody. I tady by měl majitel nemovitosti dokladovat, kam vodu vypouští.
Pokud je to do kanalizace nebo jímky (bez přepadu), která je pravidelně vyvážena podle daných norem, je vše v pořádku.
Pokud do septiku a existuje řádné povolení, vydané před rokem 2002, lze žádat do 30. června o jeho prodloužení. Jinak veškerá povolení k vypouštění odpadních vod zanikají k 1. lednu 2008.

Povinnosti

Jestliže uživatel povolení nevlastní, nebo jej nemůže najít, musí o ně urychleně zažádat. Tyto změny se týkají domácností, které vypouštějí odpad ze septiků do potoků nebo jiných vodotečí.
Pro nové žádosti je nutné doložit vyjádření správce toku a plánek septiku, dále dokument o umístění zařízení na pozemku svém nebo jiného vlastníka. „O povinnosti občanů jsme informovali písemně všechny obce v okolí, takže lidé se o žádosti i radu mohou obrátit přímo tam,“ upřesňuje Vokatý.
„Renovovali jsme starý septik, a tak jsme se přišli poradit, zda potřebujeme nové povolení. Také jsme se informovali na odběr povrchní vody,“ říkají při návštěvě novopackého odboru manželé Košťálovi z Prahy, kteří vlastní chalupu na Stavě.

4.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1. třídy ze  ZŠ Úlibice

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Podhorní Újezd a Vojice a ZŠ Úlibice

Zimní Tipliga čtenářů

Votrok TIP LIGA: Mizérie na začátek

Vandalova ruka řádila na vlakovém nádraží

Jičínsko - V úterý 16. ledna v časných ranních hodinách přijali policisté oznámení o sprejerství, kterého se měl dopustit zatím neznámý hříšník v přesně nezjištěné noční době na vlakovém nádraží v Mladějově tím, že postříkal barevnými spreji vagon odstavené vlakové soupravy.

Starosta Malý má tah na branku, je i Fotbalovým starostou roku

Jičín - Koncem druhého lednového týdne se Jičín stal centrem fotbalového dění v Královéhradeckém kraji.

Za volant usedli pod vlivem drog

Jičínsko - Jičínští policisté odhalili další dva řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem drog.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>