Packé sbírky byly obohaceny o významné exponáty, které byly přepraveny k dalšímu zkoumání a následně obohatí expozici v místní Klenotnici. Objevily se i názory nechat dřeviny na místě, zakonzervovat je a z lokality vytvořit muzeum v přírodě jako součást geoparku Český ráj.

Starosta Josef Cogan však tuto možnost, která je již stejně promarněna, rezolutně zamítá. Vysvětluje, že město uzavřelo smlouvu s firmou Lidl, které prodalo pozemek, a nebyl pádný důvod dohodu zrušit. Investora informovalo o možnosti výskytu.

Rozsáhlé naleziště

„Pokud vím, naleziště araukaritů by se mělo rozkládat až po Staňkov na Pecce. Nemyslím, že město by mělo vykupovat pozemky a kmeny zasklívat. Je na místě připomenout zakrytý strom nad stadionem, kde nebylo reálné zkamenělinu uhlídat, a nakonec musela být přepravena k muzeu.

Povětrnostní podmínky jsou složité a udržet odkryté araukarity by bylo velice nákladné. Některé představy lidí jsou zkrátka naivistické,“ míní J. Cogan.
Geolog Bohuslav Benč odhalil s Jiřím Čejkou v těchto dnech další unikum. Jsou jím čtyři zkamenělé kmeny, ležící přes sebe. Další průzkum terénu pokračuje.