Jde o 8,90 metru dlouhý unikát z někdejšího prvohorního pralesa, který je zčásti rozdrobený, více jak dva metry jsou však kompaktní.
Je to již třetí objev araukaritu (zkamenělého dřeva) v rozmezí tří týdnů. „Objevil jsem nejdříve malé úlomky, tak jsem začal odkrývat horninu a majzlíkem opatrně oťukával, až jsem odhalil kmen. Nakolik je rozpadlý, to teprve poznáme,“ uvádí šéf Klenotnice drahých kamenů Ivo Chocholáč, kterého učil hledat vzácné nerosty jeho děd. Jeho dalším nálezem je stvol přesličky, starý zhruba 250 milionů let. Včera se nad araukaritem sešli ředitel muzea Miloslav Bařina a vedoucí odboru školství a kultury města Bohuslav Benč. Výsledek?
Největší nález
„ Jedná se zatím o největší nález. Pokud se strom rozpadne, přepravíme části k dalšímu zkoumání v bednách, vypreparujeme a pak slepíme. Jiná možnost není. Bude-li větší část zkameněliny neporušena, vyzvedneme ji těžkou technikou. Náklady uhradí město, finanční pomoc přislíbila i firma Lidl,“ říká Bohuslav Benč.
Určitě je zajímavá myšlenka jednoho z odborníků, který se domnívá, že tyto nálezy jsou natolik unikátní, že zejména pro budoucí generace by bylo přínosné je zakonzervovat, zajistit vitrínou a přiblížit tak veřejnosti vzácnou lokalitu geoparku Český ráj.
Místo supermarketu potom vybudovat parkoviště. Pak by si i Nová Paka mohla například přivlastnit název kamenné město jako nedaleké Hořice.