Dalším objevem byl kmen, dlouhý přes sedm metrů. Jedná se o jeden z největších araukaritů, který byl v České republice nalezen. O víkendu pracovali odborníci na jeho vyjmutí z arkózového pískovce, strom se však podélně rozlomil. Přesto bude po částech přepraven do novopacké Klenotnice drahých kamenů, kde bude zkoumán, znovu složen a následně vystaven. S transportem přijel novopackým nálezcům pomoci Jan Bureš, paleontolog ze Západočeského muzea v Plzni. O objevu se dozvěděl z médií, araukarity zkoumá v plzeňské oblasti.
„Snažili jsme se jej vyzvednout na základě zkušeností z plzeňské pánve, ale bohužel je strom málo prokřemenělý, takže není optimální. Nejspíš šlo o listnáč (cordait) nebo koniferu (jehličnan). Konifera je vlastně předchůdcem smrků a borovic a dorůstala do výšky 20 až 30 metrů,“ vysvětluje Jan Bureš.

Analýza dřev

“Cordait byla první nahosemenná rostlina s kopinatými dlouhými listy. O jaký strom šlo, to poznáme až na základě analýzy dřev,“ říká plzeňský odborník Jan Bureš. Dodává, že zkamenělé dřevo je zčásti zakryto, takže zatím nelze odhadnout jeho celkovou délku. Šířka ve vrcholové části byla 30 centimetrů, ke kořenům asi 50 cm. Mezi dalšímí odborníky, které přilákal unikátní nález a zavítali do Nové Paky, byli profesor Zlatko Kvaček z České akademie věd, Jakub Sakala a Václav Mencl z pražské přírodovědecké fakulty i doktor Harald Walther z paleontologického muzea v Drážďanech. „Strom jsme včera přepravili do Klenotnice a i nyní budeme staveniště zkoumat, protože po odkrytí další zeminy předpokládáme nové nálezy araukaritů. Doufejme, že investor bude náš průzkum tolerovat,“ doplňuje vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu v Nové Pace Bohuslav Benč.