Zastupitelstvo kraje schválilo v pondělí dotaci 36 milionů korun na realizaci dvou projektů v novopacké chráněné památce, v které se do roku 2004 léčili nemocní. Od té doby je jedna z nejvzácnějších staveb města opuštěná. Probudit k životu ji hodlá Život bez bariér s projektem za sto milionů, na který má příslib evropských peněz.

„Šlo o velice složitý návrh, který počítá se součinností města, kraje a Života bez bariér, tak aby bylo lze vyčerpat evropskou dotaci ve výši 43 milionů korun,“ přibližuje projekt krajský zastupitel Rudolf Cogan z Nové Paky.

Návrh prošel těsnou většinou 25 hlasů, při 23 potřebných, po jednom a půl roce projednávání různých variant a použití řady právních posouzení.

Objízdná trasa kvůli uzavírce železničního přejezdu v Ostroměři od 2. do 8. dubna.
Auta na Jičínsku zbrzdí opravy

Do kláštera se bude investovat skoro 100 milionů a jeho vlastníkem bude město, které uvolní na rekonstrukci bývalé nemocnice 20 až 30 milionů. Současným majitelem areálu je organizace Život bez bariér (ŽBB).

Realizace přestavby

„Pokud půjde vše hladce, mělo by se poprvé kopnout v září nebo v říjnu. Pokud ne, prodloužíme realizaci projektů na ministerstvu pro místní rozvoj,“ popisuje Jitka Fučíková ze Života bez bariér průběh stavby, která má být v cíli v roce 2021. Až se klášter otevře, budou v něm provozovány sociální služby, tedy stacionář pro lidi s demencí, komunitní centrum a poradenství pro laicky pečující.

Život bez bariér

Nezisková organizace Život bez bariér byla založena v roce 2004. Ústav zrekonstruoval v Centru Klášter už dvě ze tří budov a poskytuje sociální služby lidem se zdravotním postižením a seniorům. V současnosti využívá služby přes 60 klientů a na různých pozicích tu našlo uplatnění téměř 50 zaměstnanců převážně se zdravotním postižením.

Ilustrační foto.
Miliony na opravu areálu Lodžie