V sobotu dopoledne po slavnostním zahájení turistické sezony a po deštivém ránu svůj vysněný odhad poopravil; na startu byla účast „vlahá", odhad více jak tři tisíce lidí se blížil realitě. Překvapivá změna počasí nakonec lidi nalákala, na Putování za Rumcajsem dorazilo ve finále 6 969 nadšenců včetně cyklistů.

Jičín byl zaplaven turisty, kteří přijeli z celého Česka – Plzně, Tlumačova, Jablonce nad Nisou, dokonce z Městce Králové dorazil v pátek večer jeden z účastníků na kole. Přiběhlo i hodně pejsků. Nejvyhledávanější byla sedmikilometrová trasa, kterou zdolalo 1 452 rodičů s dětmi. Největší překvapení přinesla šestikilometrová trať, určená „kočárkářům". Přijelo jich 920, vloni to bylo něco přes padesát.

Účast turistů
Celkem 6969 turistů
tři dětské trasy, 5 tras pro dospělé a tři pro cyklisty
3 km – 696 turistů
7 km – 1452
9 km– 1140
14 km – 1201
21 km – 908
28 km – 275
38 km – 116
52 km – 134
šestikilometrová trať pro kočárky – 920
kolisté
25 km – 35 účastníků
43 km – 61
60 km – 31

 „Ze zájmu lidí a jejich účasti jsme šťastni, děkujeme všem za to, že dorazili. Lidé přicházeli na start ještě po jedenácté, a tak jsme prodloužili čas o hodinu. Mezitím už někteří turisté docházeli do cíle, takže pro organizátory to bylo opravdu perné," hodnotí letošní první turistický výšlap Jan Kaiser. Sobotní putování za Rumcajsem startovalo z velkého nádvoří jičínského zámku. 

Turisté procházeli kolem dominant Českého ráje jako jsou Jinolické rybníky, Trosky, Kost , Šikmá věž, Pařez i Zebín. Na památku si odnesli účastnický list, butony i turistické známky.

U stánku na nádvoří jičínského zámku, kde se lidé přihlašovali k pochodu, jsme vyzpovídali dvojčata, školáky Marka a Lukáše Kolumpkovy. Markovi se prý nechtělo vstávat, Lukáš nebyl zrovna nadšen z devítikilometrové trasy, kterou zvolil jejich tatínek, ale do boje s kilometry se nakonec vydali s nadšením.
Třiaosmdesátiletý pan Jiří přijel do Jičína z Jablonce nad Nisou. Se svým kamarádem Láďou se vydali na jednadvacetikilometrovou trasu.

„S partou chodíme už pětatřicet let, pošmourno turistům nevadí," říká před startem k nevlídnému počasí pan Láďa, který pamatuje pochody za sluníčka v krátkých šortkách i za přívalu sněhu. „Organizátorům přejeme, ať se jim daří," vzkazuje pořadatelům.

Podruhé po desetileté odmlce přijela „pochodovat" Hedvika Preisová z Nové Paky. „Před deseti lety jsme tu byli s kočárky, nyní jsme přijeli, protože jde o padesátý ročník," zdůvodňuje svoji účast.

„Počasí nás neodradilo, chystáme se na sedmikilometrovou trasu," hlásil pan Pokorný z Podůlší, který vytáhl do přírody celou svoji rodinu. „Na Rumcajse chodíme vždycky, trasa je tak akorát," potvrzuje jeho desetiletá dcera Nela Pokorná.

Kontrola výstroje, nastavení techniky před výšlapem, tak se chystali na nejnáročnější trať Kamila a Martin z Prahy. „Maximálně se těšíme, jsme zvědaví na trať," říkají nováčci jičínského pochodu. Čtrnáctikilometrovou trasu zdolala Marie Vítová z Náchoda, jedna z nejstarších účastnic akce (88 let). Svoji kondici si udržuje pravidelnou turistikou, pochoduje prý s Klubem českých turistů každou sobotu.

Starosta Jan Malý přišel zahájit turistickou sezonu ve sportovním, na žádnou z tras se však kvůli pracovnímu vytížení nechystal. „Trasy procházejí nejkrásnějšími místy Českého ráje. Já vám přeji, aby se vám Český ráj otevřel, aby jste si celý den užili po sportovní stránce a abychom se zase potkali na tomto nádvoří," oslovil nadšené turisty. K padesátinám pochodu popřál organizátorům, aby se turisté do Jičína každoročně rádi vraceli.

Bohumil Procházka přiblížil začátky akce před padesáti lety, záměr se zrodil na jičínské průmyslové škole. „Turisté jsou veselí, i přes déšť měli dobrou náladu," podělili se o zkušenosti členky organizačního týmu Hana Brajerová a Hana Mizerová.

Největší účast na pochodu byla v roce 1982, kdy Českým rájem šlo 10 831 turistů. Vloni jich bylo 4 367.