Luboš Koťátko z Jablonce nad Nisou tu byl vystavovat poprvé.

„Přivezli jsme acháty z regionu, zkamenělá dřeva, kameny z Krušných hor, fluority z Javorky," popisuje své exempláře sběratel, který se této vášni věnuje už třicet let.

„Přivedla mě k tomu maminka, vždycky mi říkala, seber si ten kamínek, a tak sbírám," prozrazuje na sebe vystavovatel, pyšný zejména na nádherný araukarit ze Studence. Sám prý na akci moc věcí nekoupil, spíš nakupoval. „Tady se vyskytují zajímavé kameny s přijatelnou cenou," pochvaluje si kamenář, sběratel hornických lamp, který se zabývá i historií hornictví.

Pořadatel akce Josef Marks je spokojen. Do Jičína zavítalo 65 vystavovatelů kamenů a šperků a bylo z čeho vybírat. „Je to padesátá výstava po osmadvaceti letech, neboť od pětadevadesátého roku se výstavy opakují dvakrát do roka," konstatuje Marks, který si netroufá odhadnout, kolik kilogramů materiálu divadlo zatížilo.

„Jsou tu převážně české věci, z čehož mám radost. Já jsem totiž zastánce toho, že bychom naše nálezy neměli prodávat mimo republiku. Byl jsem v Německu a tam jsem viděl tři nádherné kameny, šokovalo mě, že pocházejí z Kumburského Újezda. My se nakonec budeme jezdit dívat na naše poklady do zahraničí," varuje před vývozem.