O letošních velkých prázdninách se v úpravách jídelny pravděpodobně bude pokračovat. Zatímco loni obec musela do výměny střechy, opravy sociálního zařízení, zateplení čelních stěn a renovace vnitřní výbavy investovat zmíněné dva miliony korun z obecního rozpočtu, tentokrát budou náklady nižší.

Starosta Ostroměři Tomáš Gabriel je nyní odhaduje na půl milionu korun a projekt bude spočívat v zateplení zbývajících stěn, tedy těch bočních. Dále obec na léto plánuje opravu sociálního zařízení v budově školy. I v tomto případě by se náklady pohybovaly okolo půl milionu korun. Starosta sdělil, že s projekty by mohl pomoci Královéhradecký kraj. „Ano, chtěli bychom z Programu obnovy venkova získat nějakou korunu," uvedl.

I bez dotace

Co by se dělo, kdyby kraj dotaci neposkytl? „Do bočních stěn se pustíme určitě. Rádi bychom to vyřešili, aby jídelna byla kompletní. Považuji za důležité, aby dům k něčemu vypadal. V případě sociálních zařízení budeme čekat, jestli dotace dopadne, ale i pokud ne, pravděpodobně akci stejně provedeme. Je to věc, kterou škola potřebuje," ujistil.

O nutnosti hovoří i ředitelka Základní školy Eduarda Štorcha a mateřské školy Gabriela Pospíšilová. Upozornila, že diskutované sociální zázemí v budově se nachází u tělocvičny a že má stáří padesát let. Z valné části nefunguje. Co se týče těchto sociálek, žádná velká rekonstrukční akce se od postavení budovy neuskutečnila. 

„My na to čekáme, ale trpělivě, protože dobře víme, že rozpočet obce není nafukovací. Jsme rádi za každou korunu. Třeba budova mateřské školy už je skoro úplně zrekonstruovaná. Navíc se obci daří získávat peníze z fondů," sdělila ředitelka Gabriela Pospíšilová.

Dodala, že investice loňského roku byla potřebná. Plochá střecha jídelny byla vyměněna za zešikmenou, ředitelka ovšem především vítá zřízení dvou nových učeben. V jedné nyní sídlí keramická dílna, druhou využívá hořická ZUŠ Melodie. „Jsem ráda, že v Ostroměři vznikl prostor pro další volnočasovou aktivitu," zhodnotila.

Na ostroměřskou základní školu v současnosti chodí 145 žáků. Mateřinku navštěvuje 48 frekventantů. Školní areál sestává ze tří staveb. Vzdělávací ústav v poslední době získává velkou prestiž i díky začlenění informačních technologií do výuky. Škola se též orientuje na cizí jazyky a v tomto ohledu se začleňuje do vzdělávacích projektů Evropské unie.

Prvním impulsem k loňské rekonstrukci střechy u jídelny bylo zatékání. Investice se poté na sebe začaly nabalovat. „Znáte to, když se hrábne do starého domu, vyvalí se problémy. Například, když jsme chtěli natáhnout drát ke keramické peci, zjistilo se, že rozvody už nevyhovují," glosoval tehdy situaci starosta Tomáš Gabriel.

Nečekanou novinkou se proto, mimo jiné, staly i dvě zmíněné učebny. Na keramickou dílnu Ostroměř získala evropskou dotaci přes místní akční skupinu Podchlumí ve výši přibližně 200 tisíc korun.