„Máme otevřeno každý víkend, takže zájemci se mohou přijít podívat v podstatě kterýkoliv víkend, ale protože 15. listopadu to bude přesně osmdesát let od prvního vzletu větroně v našem klubu, chtěli jsme připravit něco speciálního. Návštěvníci tu tedy mohou zhlédnout různé modely větroňů a ultra lehkých motorových letadel," seznámil nás s akcí předseda klubu Jaroslav Bulánek. Připraven byl opravdu bohatý program. Mohli jsme mimo jiného vidět ukázky letů, seskoků parašutistů a nechyběly ani vyhlídkové lety se zkušenými piloty aeroklubu.

První let větroně, o kterém je písemná zmínka podnikl učitel matematiky a fyziky Václav Macák roku 1936 z Červené Třemešné a trval pouhých dvacet sekund. Jen pro srovnání, dnes větroň vydrží ve vzduchu i několik hodin a je schopný uletět vzdálenost i pět set kilometrů.

Při této mimořádné příležitosti letiště navštívila také současná ko-pilotka dopravního letadla Sabina Měšťanová, která se učila létat právě na hořickém letišti. „K létaní jsem se dostala přes mého vzdáleného příbuzného, jenž mi pomohl v začátcích. Neměla jsem velké ambice, ale zajímala jsem se o navigační létaní. No a pak už jsem postupovala dále a dále, až se ze mě stala pravá ruka kapitána letadla," popisuje své začátky Měšťanová a dodává: „Možná u nás v republice ještě moc pilotek není, ale ve světě už to je celkem běžná záležitost. A i v Česku už pár žen sedí v kokpitu dopravního letadla," usmívá se.

Další, kdo si tento den nenechal ujít je Pavel Trybenekr, který na juniorském mistrovství světa v plachtění obsadil osmou příčku. Byl tedy druhým nejlepším reprezentantem Česka. Trybenekr letos vyhrál i plachtařské mistrovství republiky, již mezi dospělými.

A jaké to je sedět v kluzáku neboli větroni s mistrem republiky? To jsem si mohla sama vyzkoušet na vlastní kůži a mohu říct, že je to určitě nezapomenutelný a úžasný zážitek, který se těžko popisuje slovy a je nutné ho zažít na vlastní kůži.