Slavnostní otevření bude zahájeno vernisáží souboru obrazů Deníky Franze Kafky od Michaila Ščigola a příchozí se zaposlouchají do tónů houslí Jitky a Ondřeje Koláčných. Po vernisáži je plánována komentovaná prohlídka domu.

Dům Židovská č. p. 100 se otevírá po náročné tříleté rekonstrukci v rámci síťového projektu 10 hvězd – Revitalizace židovských památek (www.10hvezd.cz). Projekt je realizovaný Federací židovských obcí a byl financován z Integrovaného operačního programu, který měl podtitul Vracíme památky do života.

Cílem rekonstrukce bylo nejen opravit tuto významnou jičínskou kulturní památku, ale najít pro ni jiné kulturní využití. S odkazem na Jičín jako rodiště významného spisovatele, novináře a dramatika Karl Krause, od jehož narození letos v dubnu uplynulo 140 let, bude v budově umístěna stálá expozice Židovští spisovatelé, dramatici a kritici konce 19. a první poloviny 20. století.

Do projektu byla také zařazena jičínská synagoga, která doznala drobných úprav a osazení repliky desatera na svatostánek. Jičín je tak díky projektu propojen s dalšími devíti místy židovských památek v ČR (Brandýs nad Labem, Úštěk, Plzeň, Březnice, Polná, Nová Cerekev, Boskovice, Mikulov, Krnov).