Jedenáctkrát NE

Nelíbil se jí totiž demokratický postup vládní koalice při mimořádném zářijovém zastupitelstvu, kdy právě vládní garnitura smetla ze stolu její návrhy. A to bez předchozího projednávání a diskuze.

Opozičním zastupitelům se totiž nepodařilo protlačit program zastupitelstva a původní plán, že se projedná jednak požadované odvolání druhého místostarosty Jana Jiřičky, výstavba nových šaten na sportovním stadionu, tak i prověření situace kolem Apropo. Jednání však skončilo dřív, než začalo, koalice silou svých 11 hlasů totiž odmítla schválit program.

„Chtěli jsme o těchto bodech veřejně diskutovat s vámi a občany města Jičína, sdělit vám i občanům důvody a informace, které nás k jednání o těchto tématech vedou. Zcela v souladu s demokratickými principy, o které se zřízení tohoto státu opírá, a právem deklarovaným nám zákonem o obcích," obracejí se „zahořklí" opoziční zastupitelé v otevřeném dopisu na starostu města Jana Malého a žádají nové projednání podle nich tří nejzásadnějších bodů.

Vládní obstrukce?

„Jsme znepokojeni, jaké nové praktiky jste se rozhodl do jednání zastupitelstev města Jičína vnést. Pokoušíte se názory a svobodu slova demokraticky zvolených zastupitelů potlačit a jejich upozorňování na problémy umlčet obstrukcemi, neboť za co jiného lze neschválení programu zastupitelstva na samém začátku jeho jednání a následné jeho rozpuštění považovat?," píší dále nespokojení opoziční zastupitelé v čele s Milošem Starým. 

„Pane starosto, pokud už opovrhujete názory zastupitelů, kteří mají na věci jiný náhled než vy, nemusel byste ignorovat názory občanů města Jičína, neboť ty jste na veřejné zasedání zastupitelstva pozval i přesto, že jste byl předem se svými koaličními partnery rozhodnut zasedání zastupitelstva znemožnit," rozhořčili se dále v dopise opoziční zastupitelé, kteří také vedení města vyzývají k tomu, aby se podobná situace již neopakovala, a obviňují radnici z neúcty k lidem: „ Jde i o to, jaké zbytečné náklady město Jičín muselo na vámi zmařené a neuskutečněné jednání zastupitelstva vynaložit." Rétoriku opozičníků starosta města Jan Malý kategoricky odmítá. Nicméně novou mimořádnou schůzi ohraničenou literou zákona svolá.

„Nikoho jsem nepodvedl a už vůbec se nejedná o žádnou aroganci. Sedm zastupitelů žádalo mimořádnou schůzi. Tu jsem svolal. Nutno však říct, že neschválení bodů programu proběhlo demokratickou cestou. Mně tak nezbylo, než toto jednání ukončit. Nic víc. Nic míň," řekl starosta, který se však nechtěl pouštět do obšírných teorií, proč se opozice cítí ukřivděná. „Já jim do duše nevidím. Domníval jsem se, že bude dostačovat termín řádného zastupitelstva," dodal starosta, který se však pozastavil nad neznalostí jednacího řádu z řad opozičních zastupitelů a také nad tvrzením, že se již předem dohodl na tom, že opozici vůbec nepustí ke slovu. „S nikým jsem předem domluvený nebyl. Zastupitelé projevili vlastní vůli Byl jsem připraven vést diskuzi. Na druhou stranu opozice nesplnila podmínky, které vyplývají z podání návrhů, tedy že nenavrhla usnesení. I po procesní stránce by tak minulé mimořádné zastupitelstvo nemohlo proběhnout. Všichni zastupitelé přeci znají jednací řád," doplnil první muž jičínské radnice s tím, že současný postup opozice v podobě otevřeného dopisu považuje za zbytečný

„Vůbec nikým nepohrdám. A pošlapaná demokracie? S tím už vůbec nemohu souhlasit. Když minule opozice přehlasovala nás, byla ve vynikající náladě. Když však přehlasujeme my je, tak to považuje za potírání demokracie. To je demagogie. Prostě nezískala dostatečný počet hlasů. To je demokracie. Tečka," oponoval starosta.

Jedním z bodů, který opozice chce i na dalším mimořádném jednání, je odvolání druhého místostarosty Jana Jiřičky. Tento krok však Jan Malý taktéž považuje za zbytečný. „Nevím, co je tím sledováno. Argumentaci, že neplní svoji práci a jeden místostarosta stačí, odmítám. Fungovalo to před lety, tak proč by to nemohlo fungovat nyní. Jen jsem převzal model, který tu již fungoval," uvedl pro Deník starosta Jan Malý.