Podle zastupitelů za Stranu práv občanů Zemanovci (SPOZ) Miroslava Matějky a Jana K. Čeliše neplní koncepci, na základě které dostali podporu, a tudíž by měli funkce opustit.

Toto pobídnutí k odvolání není novinkou. Mluvilo se o něm už na únorové schůzi. Zastupitelé ho na návrh Petra Kebuse (KSČM) odložili.

Zemanovci svůj plán sdělili novinářům na včerejší tiskové konferenci opozice. Odvolání zdůvodňují tím, že se Petr Hamáček a Luděk Havel při loňské krizi zavázali k určitým krokům, které nyní nesplňují.

Nejzásadnějšími prohřešky jsou podle členů SPOZ nevypsání výběrového řízení na nového tajemníka městského úřadu a nesnižování provozních nákladů Jičína. „Sto padesát čtyři úředníků je přepych, velikostně srovnatelná města mají dvoutřetinové i poloviční stavy. Tajemník Peter Bareš je skutečným, ale nevoleným vládcem Jičína. Třicet devět procent z rozpočtu Jičína jde na chod městského úřadu," řekl Miroslav Matějka.

„Na tento podnět má pan Matějka právo. Nicméně za mnou nepřišel žádný další zastupitel, který by mi řekl: Chci vás odvolat," uvedl místostarosta Petr Hamáček. Nevěří, že návrh získá podporu, ani že by se proti jeho osobě formoval silný opoziční blok.

„Jediné, z čeho mám strach, že se návrh zase odloží a tímto způsobem to půjde až do voleb v příštím roce," dodal.

Obdobný postoj zaujímá Luděk Havel. Varoval před novou etapou politické krize. „Vloni došlo k dohodě mezi členy zastupitelstva, která ukončila neshody. Pokud ji někdo výrazně poruší, vrátíme se zpět k sérii odvolávání a zmatků."