Pitná voda se smí využívat pouze na pití, vaření a osobní hygienu. Zákaz platí do 19. září. Omezení se týká nejen Hořic, ale také okolních obcí Holovousy, Chodovice, Chloumky, Dachovy, Březovice, Doubrava a Libonice.

V současné době totiž funguje pouze úpravna v Březovicích, jejíž zdroje nestačí napojit žíznivé Hořicko.

„Druhá úpravna v Libonicích se od loňského srpna renovuje, oprava má skončit v prosinci. Libonická úpravna zásobovala vodou asi třetinu obyvatel města a obec Holovousy,“ přibližuje ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín Richard Smutný příčinu omezení.

Na Hořicku se dlouhodobě potýká s nedostatkem pitné vody obec Doubrava. Vodohospodáři zásobují tamní vodojem vodou z cisteren. „Předpokládáme, že Doubrava bude napojena vodovodem na zdroje v Březovicích v září roku 2022,“ dodává Smutný.

Vody je málo i ve Veselí

Z důvodu nedostatečného množství pitné vody z veřejného vodovodu zakázala také radnice ve Vysokém Veselí její odběr pro jiné než pitné účely a potřebu osobní hygieny. Zákaz platí pro zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut a zavlažování sportovišť až do odvolání.

„Lidé ho porušují, žalují na sebe, ale dosvědčit nic nechtějí,“ konstatuje starosta Vysokého Veselí na Jičínsku Luboš Holman.

Vodojem ve Vysokém Veselí musí nyní doplňovat cisterna, která zaváží vodu z nedaleké Sběře. Odtud bude také posílen vysokoveselský vodovod, a to vodou z královéhradecké vodárny. „Počítáme, že napojení začneme budovat na podzim a hotové bude do jara,“ doufá Smutný ve vyřešení nedostatku vody pro Veselí.

„Může dojít k technické závadě, jinak na Jičínsku zatím nehrozí jiné omezení v čerpání pitné vody,“ reaguje Smutný na otázku zásobování Jičínska pitnou vodou.