Rozdíl pocítí návštěvníci i v přítmí divadelního představení. Budou nyní sedět mnohem blíže hercům. „Vrátili jsme se do původního stavu. Forbína v Masarykově divadle nebývala. Rozhodli jsme se to udělat, aby se diváci dostali do většího kontaktu s představením," vysvětlil Pavel Nožička, ředitel Kulturních zařízení města Jičína.

Ta úpravu zaplatila ze svého fondu. Konkrétně šlo o částku 250 tisíc korun a je třeba připomenout, že kulturní zařízení jsou coby příspěvková organizace plně financována z rozpočtu města. „V minulosti byla i divadla, která sem kvůli forbíně odmítla přijet," dodal Pavel Nožička. I přes úpravy sál nadále nabízí prostor před pódiem pro orchestr.
 

Nyní se na přetřes dostává již přes rok diskutované téma modernizace hlediště. Vedení Kulturních zařízení města Jičína i radnice by chtěly vybudovat zásuvné, které by bylo možné složit ke stěně. Inspirací je divadlo ve městě Svitavy a rada již drží v rukách první nástin konkrétní podoby.

Je pravdou, že důležitý kulturní stánek volá po pozornosti. I přes dílčí úpravy, jako je i nedávné odstranění lina ze schodiště a naopak položení nového v prvním patře, zůstává hlavním problémem topení a kotelna. Obojí je již na pokraji životnosti.

Situaci nicméně komplikují vlastnické vztahy. Budovu vlastní Tělocvičná jednota Sokol Jičín, která jednoduše nemá dostatečné prostředky k zaplacení nezbytné rekonstrukce. Kupříkladu oprava topné soustavy by stála okolo 15 milionů korun. Město má v pronájmu prostory sálu.

Jak řekl místostarosta Jičína Petr Hamáček, tato suma není pro město neschůdná, nicméně radnice se zdráhá financovat rekonstrukci budovy, která není v jeho vlastnictví. Jičín sokolům už deset let přispívá na provoz a technické zhodnocení celkovou částkou 600 tisíc korun ročně.

Sokolové se nemovitosti nechtějí vzdát, neboť ji považují za své důležité historické dědictví.