Umístění trvalých ohradníků a branek po obvodu vrchu schválila rada, která tak učinila na návrh odboru životního prostředí, který tento způsob údržby označil jako nejvhodnější a nejlevnější.

„Do dnešní doby se ohradníky přesouvaly podle plochy, kterou majitel ovcí právě spásal. Nyní má vzniknout po obvodu vrchu trvalé a pevné ohrazení s třemi brankami pro průchod občanů," sdělila tisková mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Průchod mezi ovcemi

„Ohrazení povede od lomu k třešňovému sadu, ovce se v něm budou pohybovat v celém prostoru volně a lidé tudy projdou díky třem brankám. Ty byly navrženy tak, aby se jimi nedostaly ovce mimo vyhrazený prostor," upozorňuje místostarosta Petr Hamáček a zároveň dodává, že zvířata jsou velice plachá a před příchozími většinou utečou. Ovce zde vypustí Petr Mráz z Pařezské Lhoty zřejmě v květnu.

Náklady na vybudování ohrazení v délce šest set metrů a tří kusů branek je kalkulováno na zhruba 60 tisíc korun, ty uhradí jičínská radnice.
„Pracovníci technických služeb nyní dokončují výrobu branek, do začátku května by měli zatlouci kůly a natáhnout pletivo," doplňuje Vladimíra Smolíková z odboru životního prostředí města. Jedním z dalších důvodů, který podporuje vybudování opatření, je usměrnění návštěvníků vrchu Zebína. Nyní nejvíce využívaná cesta od zvonice je silně poznamenána erozí, a je proto vhodné omezit pohyb z této strany.

„Komise pro životní prostředí zvažuje, jak s touto přístupovou cestou naložit. Verdikt bychom měli znát do léta," dodává Hamáček k našemu dotazu, jak vyhledávaný přístup k Zebínu upravit.