VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od pohádkového festivalu nás dělí poslední hodiny

/NAPSALI JSTE NÁM/ - Osmadvacátý ročník pětidenního festivalu Jičín - město pohádky - Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší začíná už ve středu. Vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací. Čestná pozvání obdrželi čestní občané Pohádkového města a známí filmaři Václav Vorlíček a Zdeněk Svěrák.

11.9.2018
SDÍLEJ:

Jiří Lábus.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Průvod pohádkových postav s patronem Pohádkového města herecem Jiřím Lábusem je tradice, na kterou se připravují a těší nejvíce rodiny s dětmi a také hezká podívaná, kterou si nenechají ujít místní i přespolní. Stejně tak k tradici patří předání klíče dětem panem starostou, aby mohlo dojít k proměně města.

Po dobu pěti dní bude město pestrobarevné, veselé, přihlásily se a přijedou děti z Hlinska, Jaroměře, Náchoda, Prahy, Hradce Králové, Liberce a dalších měst, aby svými vystoupeními zaplnily venkovní pódia. Zapojí se stacionáře s chráněnými dílnami, Kavárna Potmě s obsluhou nevidomými, koncerty, čtení ve farské zahradě, místa her, ohňostroj, výstavy, pouliční divadla a muzicírování i ve večerních hodinách.

Chystá se výstava Tady je Krakonošovo v obřadní síni jičínského zámku se sobotním vyhlášením autorů nejzajímavějších prací celorepublikové výtvarné soutěže s předáním diplomů a odměn na hlavním pódiu. Pedagogům a rodičovské veřejnosti je určena přednáška na téma Vývoj řeči a čtení u dětí Jeronýma Klimeše o významu říkadel, poezie a čtení pohádek pro nejmenší.

Každopádně zajímavou bude a za zmínku stojí přednáška o propagátorovi lyžování Josefu Aleši - Lyžcovi (otec J. Váchala), beseda s profesorem Robertem Kvačkem na téma Sport a společnost a určitě i vedlejší program festivalu, kterým je studentský projekt Jinčí čin.

Jak je vidno, ve festivalu se objeví věci známé, které návštěvníci po roce zase rádi přivítají, ale i novinky.

Mezi ně patří nedělní výlet historickým autobusem nejen za Krakonošem (více na webu vylety.cz), nebo čarobejlí z hor v podobě pohádek, pověstí, poudaček, písní a tanců. Chceme je ukázat, předvést, stejně jako mizící řemesla, k nimž patřili perlaři, tkalci, skláři, ale i nářečí, kyselo nebo sejkory. Proto z Krkonoš a Podkronoší sousedsky zavítají Národopisný soubor písní a tanců Horal z Vrchlabí, Špindleráček, kapela z Rokytnice n. J., Hořeňák z Lázní Bělohrad, s krkonošskými poudačkami přijedou z Vysokého nad Jizerou, typické dobové oblečení horalů předvede Jilemský spolek paní a dívek, operu Prodaná nevěsta přivezou divadelníci z Úpice a z hor překročí kopce „pelný melhy“ Krakonoš se svou dalekohlednou holí.

Festival vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací. Pohádkový svět Marie Kubátové připomenou ve čtvrtek 13. září nejen projekce večerníčků Hajadla na motivy její knihy Pohádky lesního ticha, ale i čtení z jejich pohádek ve farské zahradě samotným Krakonošem a vzpomínkový podvečer na spisovatelku, která celý život prožila ve Vrchlabí, měla ráda jičínský pohádkový festival a je čestnou občankou Pohádkového města. Projekcí zdařilého a půvabného filmu Krakonoš a lyžníci festival připomene a vzdá hold další osobnosti Podkrkonoší, filmové režisérce paní Věře Šimkové Plívové. Poděkování za její filmy o dětech a pro děti zazní i ve farské zahradě, kde Jiří Lábus bude v sobotu 15. září číst z jejich filmových povídek.

Třetí osobností, které festival vzdává poctu, je rodačka ze Studence v podhůří Krkonoš, scénáristka, dramaturgyně a spisovatelka Božena Šimková. Její večerníčky Krkonošská pohádka se staly nejoblíbenějšími mezi všemi a vyrostly na nich celé generace. Pro diváky jsou spojeny mj. s hereckými osobnostmi, které se zasloužily o jejich diváckou úspěšnost. Jsou i neodmyslitelně spjaty s líbeznou hudbou skladatele Vadima Petrova. Ta zazní v chrámu sv. Jakuba v podání Symfonického orchestru ZUŠ Jičín pod taktovkou Jaroslavy Komárkové, ředitelky školy v pátek 14. září.

Koncert za přítomnosti autora bude poděkováním skladateli, který složil hudbu k pohádkám O krtkovi, Vodník Česílko, Spejbl a Hurvínek, Přátelé zeleného údolí a k téměř 1400 filmům, televizním inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. V kostele bude pokřtěna i kniha pohádek, které skladatel doprovodil písničkami, patronkou křtu bude vnučka autora, Linda Vojtová.

Čestnými hosty festivalu budou režisérka večerníčků Krkonošská pohádka paní Věra Jordánová a čtením z již zmíněné knihy Boženy Šimkové všechny potěší Hana Maciuchová. Své vzpomínky na B. Šimkovou připojí i patnáctiletá studentka Gabriela Jakoubková z Víchové nad Jizerou, o jejíž úspěšné prvotině Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší paní Božena Šimková po přečtení prohlásila: “ Přečetla jsem je doslova tahem a kdybych vás nepoznala, nevěřila bych, že je napsala čtrnáctiletá studentka.“

Program festivalu je léta chvalně známý množstvím různorodých tvůrčích dílen, činností i pohybových aktivit a ani v tomto směru nezklame. V návaznosti na pohádkový příběh chamtivého Trautenberka, který bude mít své Trautenberkovo i s postelí a pruhovanými peřinami ve farské zahradě, se bude odvíjet pohádková hra „Zachraň sojčí hnízdo!“. Její cestičky se klikatí Pohádkovým městem, děti se vydávají na cestu, plní úkoly, za splněnou aktivitu - perla, posbírej alespoň pět! S těmi už můžeš sojčí hnízdo zachránit. Jak? Cesta vede ke Krakonošově sluji v zámeckém parku a Krakonoš poradí, co dál.

Další zajímavá zastavení čekají na návštěvníky všude. Na malebném Rynečku u hajného, kde bude mj. i stánek KRNAP, nebo na malém nádvoří při ochutnávce kysela při posezení s Krakonošem, na velkém nádvoří u sklářské pece se skláři s píšťalami, v dílně ručně vyráběných vánočních ozdob a skleněných korálků z Poniklé, na arkádovovém nádvoří v dílně dřevořezby se studenty waldorfské školy ze Semil. Další dílny středních škol - kameníků, Kyberny, sklářů z Jablonce, pražské Umprum, gastronomické školy z Nové Paky ad. jsou na dalších různých místech. Patří k nim i dílna novinářská, ve které pracuje redakce studentů novopackého gymnázia, jejichž zásluhou denně vycházejí Pohádkové noviny.

Tradiční Krakonošovy hromyblesky sobotní galaprogram, v němž své příznivce v závěru osloví kapela Rybičky 48 a Thom Artway s kapelou, zakončí. Nedělní dozvuky pak za pohádkovým festivalem JMP 2018 udělají definitivní tečku.

Co říci závěrem? Připomeňme si večerníčky a znova přečtěme pohádky o moudrém Krakonošovi, který ráno co ráno měřil mílovými kroky kopce i údolí, poslouchal, kde vyzvánějí zvonečky vřesů a zvonce hořců, věděl, kde je les nejhlubší a mech nejměkčí, kde se ve smrkovém třásňoví houpají veverky, bubnuje datel, z mlází vykukuje srnec… a navštěvujme, chraňme, poznávejme a važme si toho učiněného ráje, kterým Krkonoše a Podkrkonoší jsou. Více k programu na www.pohadka.cz.  Věra Rychterová

Autor: Redakce

11.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 30 000 Kč Osobní, rodinní a sociální psychologové PSYCHOLOG/-ŽKA PRO RODINY S DĚTMI. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PSYCHOLOG/-ŽKA PRO RODINY S DĚTMI, V případě zájmu zašlete profesní životopis, motivační dopis a doklady o vzdělání na e-mailovou adresu vedouci.sasanka@charitajicin.cz. , Vaše nabídky zasílejte průběžně., , Požadujeme:, řádné ukončení jednooborové psychologie NEBO magisterského programu s humanitním zaměřením a současně s absolvovaným psychoterapeutickým výcvikem v metodách manželského poradenství a psychoterapie v rozsahu min. 400 hodin NEBO obdobného dlouhodobého psychoterapeutického výcviku akreditovaného ve zdravotnictví. , , Další požadavky:, Požadujeme velkou schopnost samostatné práce a ochotu učit se novým věcem a dále se vzdělávat. , , Co nabízíme:, - Smlouvu na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení , - Služební telefon, - Možnost dalšího vzdělávání, - Možnost podílet se na rozvoji služby, - Dovolenou v délce 5 týdnů, - Sick day´s, - Dobře nastavenou spolupráci s úsekem sociálně právní ochrany dětí při MěÚ Jičín, - Spolupráci s našimi kolegy: psycholožka a terapeuti. , - Supervizi , , Výše úvazku: 1,0 (po domluvě může být i nižší). Pracoviště: Oblastní charita jičín - pracoviště jičín, Vrchlického, č.p. 824, 506 01 Jičín 1. Informace: David Rejlek, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE - pracoviště Jičín., V případě zájmu kontaktujte paní Ing. Veroniku Klusákovou, na e-mailové adrese:v.klusakova@masojicin.cz , telefonním čísle: +420 721 952 109 ( 8.00- 14.00 hod.), případně osobně na adrese pracoviště : Konecchlumská 1075, Jičín, , Požadujeme nižší střední odborné vzdělání, nevyučené v oboru zaučíme., Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Maso jičín s.r.o., Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109. Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Programátoři počítačových aplikací PROGRAMÁTOR V OBLASTI TECHNOLOGICKÝCH PROCESŮ - vhodné pro absolventy/-ky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROGRAMÁTOR V OBLASTI TECHNOLOGICKÝCH PROCESŮ – vhodné i pro absolventy/-ky, V případě zájmu o uvedenou pozici nám zašlete svůj životopis., Kontakt na personální oddělení: personal@sqs-fiber.cz, tel. 493 765 381., , Požadavky:, • SŠ/VŠ vzdělání technického směru, • znalost programovacích jazyků LabWindows / CVI, Lab_VIEW, C, C++, • analytické myšlení, kreativita, • schopnost práce samostatně i v týmu, , V rámci rozšiřování našeho oddělení vývoje přijmeme kolegu/-gyni se specializací v následujících oblastech:, • programování systémů s využitím rozpoznávání obrazu pro vizuální kontrolu ve výrobě, • programování PLC pro automatizaci výrobně - technologických procesů, • programování jednočipových mikropočítačů pro řízení jednoúčelových zařízení , • spolupráce při zavádění a vývoji nových produktů, výrobků a výrobních procesů , , , Nabízíme:, • zázemí stabilní české výrobní a vývojové společnosti, • přístup ke špičkovým technologiím, • komplexní zaškolení, • nástup možný ihned nebo dle dohody, pružná pracovní doba, , Zaměstnanecké výhody:, • systém benefitů a odměn (mobilní telefon, notebook, pomoc s ubytováním, příspěvek zaměstnavatele na stravování, firemní jazykové kurzy, odměny za fond pracovní doby, za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další). Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních UKLIZEČ/-ČKA VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UKLIZEČ/-ČKA VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH, V případě zájmu volejte vedoucí centrálního úklidu p. Petrovickou na tel. 602 141 369., Nabízíme:, - adekvátní pracovní a platové podmínky,, - DPP, plný nebo částečný úvazek dle dohody,, - týdenní turnusové služby (6:00-12:00, 7:30-13:30, 12:00-18:00), - týden dovolené navíc,, - dotované stravování,, - příspěvek na důchodové nebo životní pojištění až 600,- Kč/měs.,, - možnost mimořádných odměn.. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - sídlo, Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hrdina týdne v kraji: Čtyři góly! Kocourek řádil na Novém Hradci

Extraliga házenkářů: HBC Ronal Jičín - HC ROBE Zubří.

Rozhodla zkušenost, řekl trenér po těsné výhře

Červený vylepšil maximum! V Číně skončil jedenáctý

Hořice - Skvělý výsledek zajel východočeský motocyklový závodník Marek Červený ze Stračova na slavném závodě Macau Grand prix. Po loňském šestnáctém místě vylepšil svoje maximum na jedenácté.

Jičín zakončil podzim vydřenou výhrou nad Slavií

Jičínsko - Povedený závěr podzimu zažili fotbalisté Jičína v krajském přeboru. V posledním utkání dokázali vyhrát na hřišti hradecké Slavie 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil dvě minuty před koncem prvního poločasu Kocourek.

Oheň zničil kůlnu s vybavením

Podhorní Újezd - V části Podhorní Újezd zasahovaly čtyři jednotky požární ochrany u požáru dřevěné kůlny s vybavením. Kůlna se nacházela asi deset metrů od rodinného domu, nikdo ale nebyl naštěstí zraněn a požár se nikam dál nešířil.

Suverénní Libčany, kanonáda Třebše

Královéhradecký kraj - Fotbalový krajský přebor Královéhradecka má za sebou 15. kolo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT