Průvod pohádkových postav s patronem Pohádkového města herecem Jiřím Lábusem je tradice, na kterou se připravují a těší nejvíce rodiny s dětmi a také hezká podívaná, kterou si nenechají ujít místní i přespolní. Stejně tak k tradici patří předání klíče dětem panem starostou, aby mohlo dojít k proměně města.

Po dobu pěti dní bude město pestrobarevné, veselé, přihlásily se a přijedou děti z Hlinska, Jaroměře, Náchoda, Prahy, Hradce Králové, Liberce a dalších měst, aby svými vystoupeními zaplnily venkovní pódia. Zapojí se stacionáře s chráněnými dílnami, Kavárna Potmě s obsluhou nevidomými, koncerty, čtení ve farské zahradě, místa her, ohňostroj, výstavy, pouliční divadla a muzicírování i ve večerních hodinách.

Chystá se výstava Tady je Krakonošovo v obřadní síni jičínského zámku se sobotním vyhlášením autorů nejzajímavějších prací celorepublikové výtvarné soutěže s předáním diplomů a odměn na hlavním pódiu. Pedagogům a rodičovské veřejnosti je určena přednáška na téma Vývoj řeči a čtení u dětí Jeronýma Klimeše o významu říkadel, poezie a čtení pohádek pro nejmenší.

Každopádně zajímavou bude a za zmínku stojí přednáška o propagátorovi lyžování Josefu Aleši - Lyžcovi (otec J. Váchala), beseda s profesorem Robertem Kvačkem na téma Sport a společnost a určitě i vedlejší program festivalu, kterým je studentský projekt Jinčí čin.

Jak je vidno, ve festivalu se objeví věci známé, které návštěvníci po roce zase rádi přivítají, ale i novinky.

Mezi ně patří nedělní výlet historickým autobusem nejen za Krakonošem (více na webu vylety.cz), nebo čarobejlí z hor v podobě pohádek, pověstí, poudaček, písní a tanců. Chceme je ukázat, předvést, stejně jako mizící řemesla, k nimž patřili perlaři, tkalci, skláři, ale i nářečí, kyselo nebo sejkory. Proto z Krkonoš a Podkronoší sousedsky zavítají Národopisný soubor písní a tanců Horal z Vrchlabí, Špindleráček, kapela z Rokytnice n. J., Hořeňák z Lázní Bělohrad, s krkonošskými poudačkami přijedou z Vysokého nad Jizerou, typické dobové oblečení horalů předvede Jilemský spolek paní a dívek, operu Prodaná nevěsta přivezou divadelníci z Úpice a z hor překročí kopce „pelný melhy“ Krakonoš se svou dalekohlednou holí.

Festival vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací. Pohádkový svět Marie Kubátové připomenou ve čtvrtek 13. září nejen projekce večerníčků Hajadla na motivy její knihy Pohádky lesního ticha, ale i čtení z jejich pohádek ve farské zahradě samotným Krakonošem a vzpomínkový podvečer na spisovatelku, která celý život prožila ve Vrchlabí, měla ráda jičínský pohádkový festival a je čestnou občankou Pohádkového města. Projekcí zdařilého a půvabného filmu Krakonoš a lyžníci festival připomene a vzdá hold další osobnosti Podkrkonoší, filmové režisérce paní Věře Šimkové Plívové. Poděkování za její filmy o dětech a pro děti zazní i ve farské zahradě, kde Jiří Lábus bude v sobotu 15. září číst z jejich filmových povídek.

Třetí osobností, které festival vzdává poctu, je rodačka ze Studence v podhůří Krkonoš, scénáristka, dramaturgyně a spisovatelka Božena Šimková. Její večerníčky Krkonošská pohádka se staly nejoblíbenějšími mezi všemi a vyrostly na nich celé generace. Pro diváky jsou spojeny mj. s hereckými osobnostmi, které se zasloužily o jejich diváckou úspěšnost. Jsou i neodmyslitelně spjaty s líbeznou hudbou skladatele Vadima Petrova. Ta zazní v chrámu sv. Jakuba v podání Symfonického orchestru ZUŠ Jičín pod taktovkou Jaroslavy Komárkové, ředitelky školy v pátek 14. září.

Koncert za přítomnosti autora bude poděkováním skladateli, který složil hudbu k pohádkám O krtkovi, Vodník Česílko, Spejbl a Hurvínek, Přátelé zeleného údolí a k téměř 1400 filmům, televizním inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. V kostele bude pokřtěna i kniha pohádek, které skladatel doprovodil písničkami, patronkou křtu bude vnučka autora, Linda Vojtová.

Čestnými hosty festivalu budou režisérka večerníčků Krkonošská pohádka paní Věra Jordánová a čtením z již zmíněné knihy Boženy Šimkové všechny potěší Hana Maciuchová. Své vzpomínky na B. Šimkovou připojí i patnáctiletá studentka Gabriela Jakoubková z Víchové nad Jizerou, o jejíž úspěšné prvotině Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší paní Božena Šimková po přečtení prohlásila: “ Přečetla jsem je doslova tahem a kdybych vás nepoznala, nevěřila bych, že je napsala čtrnáctiletá studentka.“

Program festivalu je léta chvalně známý množstvím různorodých tvůrčích dílen, činností i pohybových aktivit a ani v tomto směru nezklame. V návaznosti na pohádkový příběh chamtivého Trautenberka, který bude mít své Trautenberkovo i s postelí a pruhovanými peřinami ve farské zahradě, se bude odvíjet pohádková hra „Zachraň sojčí hnízdo!“. Její cestičky se klikatí Pohádkovým městem, děti se vydávají na cestu, plní úkoly, za splněnou aktivitu - perla, posbírej alespoň pět! S těmi už můžeš sojčí hnízdo zachránit. Jak? Cesta vede ke Krakonošově sluji v zámeckém parku a Krakonoš poradí, co dál.

Další zajímavá zastavení čekají na návštěvníky všude. Na malebném Rynečku u hajného, kde bude mj. i stánek KRNAP, nebo na malém nádvoří při ochutnávce kysela při posezení s Krakonošem, na velkém nádvoří u sklářské pece se skláři s píšťalami, v dílně ručně vyráběných vánočních ozdob a skleněných korálků z Poniklé, na arkádovovém nádvoří v dílně dřevořezby se studenty waldorfské školy ze Semil. Další dílny středních škol - kameníků, Kyberny, sklářů z Jablonce, pražské Umprum, gastronomické školy z Nové Paky ad. jsou na dalších různých místech. Patří k nim i dílna novinářská, ve které pracuje redakce studentů novopackého gymnázia, jejichž zásluhou denně vycházejí Pohádkové noviny.

Tradiční Krakonošovy hromyblesky sobotní galaprogram, v němž své příznivce v závěru osloví kapela Rybičky 48 a Thom Artway s kapelou, zakončí. Nedělní dozvuky pak za pohádkovým festivalem JMP 2018 udělají definitivní tečku.

Co říci závěrem? Připomeňme si večerníčky a znova přečtěme pohádky o moudrém Krakonošovi, který ráno co ráno měřil mílovými kroky kopce i údolí, poslouchal, kde vyzvánějí zvonečky vřesů a zvonce hořců, věděl, kde je les nejhlubší a mech nejměkčí, kde se ve smrkovém třásňoví houpají veverky, bubnuje datel, z mlází vykukuje srnec… a navštěvujme, chraňme, poznávejme a važme si toho učiněného ráje, kterým Krkonoše a Podkrkonoší jsou. Více k programu na www.pohadka.cz.  Věra Rychterová