VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od pohádkového festivalu nás dělí poslední hodiny

/NAPSALI JSTE NÁM/ - Osmadvacátý ročník pětidenního festivalu Jičín - město pohádky - Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší začíná už ve středu. Vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací. Čestná pozvání obdrželi čestní občané Pohádkového města a známí filmaři Václav Vorlíček a Zdeněk Svěrák.

11.9.2018
SDÍLEJ:

Jiří Lábus.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Průvod pohádkových postav s patronem Pohádkového města herecem Jiřím Lábusem je tradice, na kterou se připravují a těší nejvíce rodiny s dětmi a také hezká podívaná, kterou si nenechají ujít místní i přespolní. Stejně tak k tradici patří předání klíče dětem panem starostou, aby mohlo dojít k proměně města.

Po dobu pěti dní bude město pestrobarevné, veselé, přihlásily se a přijedou děti z Hlinska, Jaroměře, Náchoda, Prahy, Hradce Králové, Liberce a dalších měst, aby svými vystoupeními zaplnily venkovní pódia. Zapojí se stacionáře s chráněnými dílnami, Kavárna Potmě s obsluhou nevidomými, koncerty, čtení ve farské zahradě, místa her, ohňostroj, výstavy, pouliční divadla a muzicírování i ve večerních hodinách.

Chystá se výstava Tady je Krakonošovo v obřadní síni jičínského zámku se sobotním vyhlášením autorů nejzajímavějších prací celorepublikové výtvarné soutěže s předáním diplomů a odměn na hlavním pódiu. Pedagogům a rodičovské veřejnosti je určena přednáška na téma Vývoj řeči a čtení u dětí Jeronýma Klimeše o významu říkadel, poezie a čtení pohádek pro nejmenší.

Každopádně zajímavou bude a za zmínku stojí přednáška o propagátorovi lyžování Josefu Aleši - Lyžcovi (otec J. Váchala), beseda s profesorem Robertem Kvačkem na téma Sport a společnost a určitě i vedlejší program festivalu, kterým je studentský projekt Jinčí čin.

Jak je vidno, ve festivalu se objeví věci známé, které návštěvníci po roce zase rádi přivítají, ale i novinky.

Mezi ně patří nedělní výlet historickým autobusem nejen za Krakonošem (více na webu vylety.cz), nebo čarobejlí z hor v podobě pohádek, pověstí, poudaček, písní a tanců. Chceme je ukázat, předvést, stejně jako mizící řemesla, k nimž patřili perlaři, tkalci, skláři, ale i nářečí, kyselo nebo sejkory. Proto z Krkonoš a Podkronoší sousedsky zavítají Národopisný soubor písní a tanců Horal z Vrchlabí, Špindleráček, kapela z Rokytnice n. J., Hořeňák z Lázní Bělohrad, s krkonošskými poudačkami přijedou z Vysokého nad Jizerou, typické dobové oblečení horalů předvede Jilemský spolek paní a dívek, operu Prodaná nevěsta přivezou divadelníci z Úpice a z hor překročí kopce „pelný melhy“ Krakonoš se svou dalekohlednou holí.

Festival vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací. Pohádkový svět Marie Kubátové připomenou ve čtvrtek 13. září nejen projekce večerníčků Hajadla na motivy její knihy Pohádky lesního ticha, ale i čtení z jejich pohádek ve farské zahradě samotným Krakonošem a vzpomínkový podvečer na spisovatelku, která celý život prožila ve Vrchlabí, měla ráda jičínský pohádkový festival a je čestnou občankou Pohádkového města. Projekcí zdařilého a půvabného filmu Krakonoš a lyžníci festival připomene a vzdá hold další osobnosti Podkrkonoší, filmové režisérce paní Věře Šimkové Plívové. Poděkování za její filmy o dětech a pro děti zazní i ve farské zahradě, kde Jiří Lábus bude v sobotu 15. září číst z jejich filmových povídek.

Třetí osobností, které festival vzdává poctu, je rodačka ze Studence v podhůří Krkonoš, scénáristka, dramaturgyně a spisovatelka Božena Šimková. Její večerníčky Krkonošská pohádka se staly nejoblíbenějšími mezi všemi a vyrostly na nich celé generace. Pro diváky jsou spojeny mj. s hereckými osobnostmi, které se zasloužily o jejich diváckou úspěšnost. Jsou i neodmyslitelně spjaty s líbeznou hudbou skladatele Vadima Petrova. Ta zazní v chrámu sv. Jakuba v podání Symfonického orchestru ZUŠ Jičín pod taktovkou Jaroslavy Komárkové, ředitelky školy v pátek 14. září.

Koncert za přítomnosti autora bude poděkováním skladateli, který složil hudbu k pohádkám O krtkovi, Vodník Česílko, Spejbl a Hurvínek, Přátelé zeleného údolí a k téměř 1400 filmům, televizním inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. V kostele bude pokřtěna i kniha pohádek, které skladatel doprovodil písničkami, patronkou křtu bude vnučka autora, Linda Vojtová.

Čestnými hosty festivalu budou režisérka večerníčků Krkonošská pohádka paní Věra Jordánová a čtením z již zmíněné knihy Boženy Šimkové všechny potěší Hana Maciuchová. Své vzpomínky na B. Šimkovou připojí i patnáctiletá studentka Gabriela Jakoubková z Víchové nad Jizerou, o jejíž úspěšné prvotině Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší paní Božena Šimková po přečtení prohlásila: “ Přečetla jsem je doslova tahem a kdybych vás nepoznala, nevěřila bych, že je napsala čtrnáctiletá studentka.“

Program festivalu je léta chvalně známý množstvím různorodých tvůrčích dílen, činností i pohybových aktivit a ani v tomto směru nezklame. V návaznosti na pohádkový příběh chamtivého Trautenberka, který bude mít své Trautenberkovo i s postelí a pruhovanými peřinami ve farské zahradě, se bude odvíjet pohádková hra „Zachraň sojčí hnízdo!“. Její cestičky se klikatí Pohádkovým městem, děti se vydávají na cestu, plní úkoly, za splněnou aktivitu - perla, posbírej alespoň pět! S těmi už můžeš sojčí hnízdo zachránit. Jak? Cesta vede ke Krakonošově sluji v zámeckém parku a Krakonoš poradí, co dál.

Další zajímavá zastavení čekají na návštěvníky všude. Na malebném Rynečku u hajného, kde bude mj. i stánek KRNAP, nebo na malém nádvoří při ochutnávce kysela při posezení s Krakonošem, na velkém nádvoří u sklářské pece se skláři s píšťalami, v dílně ručně vyráběných vánočních ozdob a skleněných korálků z Poniklé, na arkádovovém nádvoří v dílně dřevořezby se studenty waldorfské školy ze Semil. Další dílny středních škol - kameníků, Kyberny, sklářů z Jablonce, pražské Umprum, gastronomické školy z Nové Paky ad. jsou na dalších různých místech. Patří k nim i dílna novinářská, ve které pracuje redakce studentů novopackého gymnázia, jejichž zásluhou denně vycházejí Pohádkové noviny.

Tradiční Krakonošovy hromyblesky sobotní galaprogram, v němž své příznivce v závěru osloví kapela Rybičky 48 a Thom Artway s kapelou, zakončí. Nedělní dozvuky pak za pohádkovým festivalem JMP 2018 udělají definitivní tečku.

Co říci závěrem? Připomeňme si večerníčky a znova přečtěme pohádky o moudrém Krakonošovi, který ráno co ráno měřil mílovými kroky kopce i údolí, poslouchal, kde vyzvánějí zvonečky vřesů a zvonce hořců, věděl, kde je les nejhlubší a mech nejměkčí, kde se ve smrkovém třásňoví houpají veverky, bubnuje datel, z mlází vykukuje srnec… a navštěvujme, chraňme, poznávejme a važme si toho učiněného ráje, kterým Krkonoše a Podkrkonoší jsou. Více k programu na www.pohadka.cz.  Věra Rychterová

Autor: Redakce

11.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč Specialisté v oblasti logistiky LOGISTIK/-ČKA SPEDICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LOGISTIK/ČKA SPEDICE - pracoviště Jičín., PP na dobu neurčitou, 1. 13. Plat, 2. 14. Plat, 3. Stravenky, 4. Věrnostní dovolená, 5. Příplatek na dovolenou, 6. Akce organizujeme zdarma zájezd na vinobraní, motokáry, paintball, lodě, Vánoční večírek a další, 7. Ovoce každé úterý dáváme zdarma ovoce pro celou pobočku, na celý týden, 8. Každý odpracovaný rok 1-5 navyšujeme základ mzdy, 9. Individuální měsíční prémie ke mzdě, 10. Týmové měsíční prémie ke mzdě, 11. Vzdělání a profesní rozvoj, 12. Dárek ke svatbě / narození miminka, , , , V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalniodd@feetransport.cz. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Roman Botka, +420 602 177 278;232 000 260. Administrativa - Provozní účetní 16 000 Kč Do naší firemní restaurace Continental v Jičíně hledáme novou posilu do týmu na pozici provozní účetní. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník ve výrobě - prac. Hořice v Podkrkonoší. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová č.p. 1128, Hořice v Podkrkonoší. Nástup možný ihned., Hledáme šikovné pracovníky do výrobní haly v Hořicích v Podkrkonoší, náplň práce montáž jízdních kol. Hlavní pracovní poměr, mzda od 18.000 Kč., Zájemci pište na: personalni@olpran.cz.. Pracoviště: O l p r a n spol. s r. o. - prac., Průmyslová, č.p. 1128, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Ivana Ševčíková, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 75 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování OBSLUHA BALÍCÍHO STROJE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA BALÍCÍHO STROJE, V případě zájmu kontaktujte paní Danuši Zikešovou na emailové adrese: jirizikes@email.cz nebo telefonním čísle :724 806 780, 724 807 100 případně osobně na adrese pracoviště:Stará Paka - Ústí č.p. 13, , Požadavky: , Manuální zručnost, samostatnost, rychlá orientace na pracovišti. Pracoviště: Linecon s.r.o. - stará paka, 507 91 Stará Paka. Informace: Jiří Zikeš, +420 724 806 780;724 807 100.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Připomínka založení republiky v Radimi.
27

OBRAZEM: Oslava republiky v Radimi

Ilustrační foto.

Jičín a Biograf Český ráj se zapojí do Týdne pěstounství

Na Prachově připomněli bitvu u Jičína

Prachov /FOTO/ - Položením kytic u pomníků s ukázkou bojů v Prachovském sedle v roce 1866 si přítomní připomněli 152. výročí bitvy rakouských, saských a pruských vojsk.

Do Bělohradu přijede Řezáč

Lázně Bělohrad - V Bělohradě se jede další ročník ELEVEN Lázeňské lyže. Letos by měla být startovní listina napěchována známými jmény. Přijet by měla kompletní laufařská špička v čele s legendárním Stanislavem Řezáčem.

Houbaři zvou na výstavu

Lomnice - V Orlovně se v neděli můžete podívat na výstavu hub, kterou poprvé organizuje Houbařský spolek Lomnice nad Popelkou. Otevřena je od 9 do 17 hodin.

OBRAZEM: Slavnosti jablek a cibule

Lázně Bělohrad /FOTO/ - Sobotní slavnosti jablek a cibule se staly příjemným podzimním svátkem s hudbou a pestrou nabídkou dobrot.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT