Monika žije ve vesnici devatenáct let, hostinec U Růže provozuje přes dva roky. Objekt, ve kterém je i ordinace lékaře, prošel nedávno rekonstrukcí. Z šatny, kterou nikdo nevyužíval, obec zřídila poštovní přepážku. „Zvolili jsme tuto alternativu, abychom zachovali službu dostupnou občanům,“ říká ke změně starostka obce Zdeňka Brixová. Pošta totiž hrozila uzavřením zdejší pobočky, kam docházeli lidé i ze sousední Dřevěnice a Tužína.

„V neděli chodí staří páni na konferenci a už vloni si mě dobírali, že když tu bude končit pošta, zda to nevezmu. V únoru vyšlo ve zdejších novinách, že obec si poštu nepřevezme a byl vyhlášen konkurz. Tak si mě vybrali, následovalo třídenní školení a nyní mě zaučuje paní z bývalé pošty,“ popisuje hostinská, jak se všechno seběhlo.

Nejnáročnější je pro Moniku Pluhařovou práce s počítačem, kde jsou některé operace zbytečně složité, ale prý to tak musí být. „V poledne otevřu do půl druhé, pak přejdu o pár metrů dál a otevírám poštu. Tady jsem do půl páté a vracím se do kšeftu. Štamgasti mi říkají, že jsem blázen,“ směje se odvážná Monika. 

Je pravdou, že je nyní pracovně vázána po celý den a že by si vzala dovolenou to zatím nepřichází v úvahu.

K mikropoště dva krát dva metry přináleží chodba, kde mají příchozí možnost si vyplnit složenky a poukázky.

Místní jsou nadšeni, že pošta není zavřená a nemusí dojíždět do Jičína nebo Železnice. Hospoda je pak otevřená od úterý do neděle. „Lidi chodí, myslím si, že je jich více než když byla otevřená pošta,“ hodnotí návštěvnost nové přepážky bývalá pracovnice pošty.

Česká pošta pokračuje i letos v projektu Pošta Partner. Za uplynulý rok převedla na smluvní partnery celkem 189 provozoven. K 1. říjnu převedla dalších čtrnáct. Celkem k tomuto datu je v České republice v provozu 563 pošt Partner.

Pošta Partner vzniká převodem stávající pošty v obci, provozuje ji smluvní zájemce. Přijímá dopisy, balíky, poukázky a SIPO. Vydává uložené dopisy a balíky nebo vyplácí důchody.

Na Jičínsku funguje už na několika místech, v Radimi od 1. října.