Druhá změna má přijít jako každororočně v červnu. Změny ovšem nejsou velké, týkají se pouze nepatrných časových posunů u několika regionálních vlaků, některé spoje budou rovněž častěji zastavovat. Naopak přibude jeden nový sobotní spoj, a to z Ústí nad Orlicí do polského Miedzylesie, kvůli němu dojde ke změnám u dvou spojů z Letohradu do Ústí. K minutovým posunům dojde také u několika dálkových vlaků. (kim)

První změna jízdního řádu v Královéhradeckém kraji: jen drobné změny v regionální dopravě

V neděli 8. března začíná platit první změna jízdního řádu. V Královéhradeckém kraji se změny týkají regionálních tratí, kde dojde na základě podnětu krajského úřadu k drobné změně odjezdů některých vlaků. Vlaky dálkové dopravy zůstávají bez výrazných změn.

Nejdůležitější změny regionální dopravy v Královéhradeckém kraji

• Osobní vlak z Týniště nad Orlicí do Holic s odjezdem v 5:07 pojede o 3 minuty dříve, tedy v 5:04. V Holicích, kam vlak dorazí nově v 5:24, bude návaznost na vlak do Moravan s odjezdem v 5:27.
• Spěšný vlak z Broumova do Starkoče s odjezdem v 6:02 a spěšný vlak ze Starkoče do Broumova s odjezdem ve 14:42 nově zastaví také v Hronově zastávce. Důvodem je zajištění přestupu na autobus do Stárkova.
• Osobní vlak z Teplic nad Metují do Trutnova hl.n. s odjezdem v 6:31 nově zastaví také v Trutnově zastávce.
Změny v dálkové dopravě
V dálkové dopravě dochází pouze k minutovým posunům některých vlaků. Vlaky EC 126 a 127 „Fatra“ a vlaky EC 142 a 143 „Odra“ pojedou nově v kategorii expres (Ex).
Další změny
• Od 8. března si mohou cestující nově zakoupit místenky do vlaků SC Pendolino také v automatech nové generace (UNIPAJ). V prodeji budou jak samotné místenky, tak jízdenky s místenkou. Automaty jsou nainstalovány už v celkem 17 stanicích po celé republice a jejich počet se neustále zvyšuje. Aktuální seznam je k dispozici na internetových stránkách www.inkarta.cz.
• U žákovského jízdného pro studenty od 15 do 26 let dochází ke sjednocení slevy pro všechny vzdálenosti. Sleva 45 % z obyčejného jízdného bude nově platit i pro vzdálenosti nad 120 kilometrů.


Osobními vlaky Českých drah, a.s., cestovalo v roce 2007 celkem 182 milionů cestujících. V této oblasti se společnost řadí mezi přední dopravce Evropské unie. V počtu cest na jednoho obyvatele patří ČD mezi novými členskými zeměmi EU první místo.

V roce 2009 nasadí České dráhy do provozu nové vlaky v hodnotě 4,5 miliardy korun. České dráhy provozují mimo jiné rychlovlaky pendolino, a to pod značkou špičkového produktu SC Pendolino. Pokračuje výroba moderních patrových příměstských vlaků, na regionálních tratích se nasazují modernizované motorové jednotky Regionova.

Postupně se rozšiřuje internetový a telefonický prodej jízdenek. Prostřednictvím internetového eShopu a telefonického prodeje TeleTiket na lince 840 112 113 v současnosti nabízejí vnitrostátní i mezinárodní jízdenky s rezervací na více než 500 spojů kategorií R, Ex, IC, EC a SC denně.