„Mám zkušenosti, že lidé projeli půl republiky, než se jim podařilo vakcínu sehnat,“ potvrdila lékařka Věra Francová z pražského Jižního města. Očkování probíhá ve třech dávkách. Druhá jeden až tři měsíce po první a třetí šest až devět měsíců po druhé dávce. Když lidé nestihnou třetí dávku, musí se začínat od začátku.
„Pokud by se to stalo právě kvůli tomu, že nesehnali vakcínu, měli by požádat výrobce o náhradu. Firma by jim měla vrátit peníze nebo dát novou očkovací látku zadarmo,“ prohlásil hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Očkování proti klíšťové encefalitidě rozhodně není levná záležitost. Všechny tři vakcíny vyjdou na zhruba 1300 korun.

Zvýšené nebezpečí nákazy

Po letošní mírné zimě se nebezpečí klíšťové encefalitidy zvyšuje a o očkování je proto vyšší zájem nejen u nás, ale v celé Evropě. V dodávkách do českých lékáren jsou celé jaro výpadky.„Klienti nebudou poškozeni. Během dvou týdnů vakcínu dovezeme,“ slibuje ředitelka divize vakcín firmy Novartis Kateřina Klímová. V Česku se očkuje vakcínami od firem Baxter a Novartis.